Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ne, nejde to, to si neumíte představit. Česká studentka opouští Rakousko a přestala mít strach mluvit

Hodnocení uživatelů:  / 14
NejhoršíNejlepší 

Slečna Kateřina byla vyslána na studijní pobyt do Rakouska. Z něj dobrovolně odstoupila ze strachu o vlastní život. V zemi, kde dominují uprchlíci, ji prý už nic nedrží. S nemalou mírou hořkosti si řekla své pro KrajskéListy.cz.
„Je to něco, o čem se nahlas nemluví. Lidi, studenti, samozřejmě i kantoři mají strach nahlas vyslovit vlastní názor, aby za něj nebyli popotahováni. Je to jako v sedmdesátých letech u nás, v období normalizace, co se nyní děje v Rakousku," řekla Kateřina naší redakci, kterou sama oslovila.
„Vaše témata o imigraci jsou mi v mnohém blízké, proto jsem napsala a popsala, co se mi přihodilo," uvedla.

  • ne-nejde-to-to-si-neumite-predstavit-ceska-studentka-opousti-rakousko-a-prestala-mit-strach-mluvit
„Do Rakouska jsem odjela v lednu a čas pobytu mohl být klidně i na dva roky," přiblížila svůj osud. „Má Alma mater by jistě nesouhlasila, a proto ji ani nechci jmenovat. Zato bych chtěla říct, že běžní Rakušané se opravdu děsí přílivu uprchlíků. On to vlastně už ani není příliv, jako spíš vlna tsunami. Je to stejné v Maďarsku, Slovinsku, jenomže například Rakousko a Bavorsko je jiné v tom, že jde o cílovou destinaci. Jde o místa, kde ti uprchlíci zakládají rodiny. Nejednou se mi stalo, že za mnou šli a mluvili na mě jejich řečí. Ten strach si neumíte představit, jakoby si ze mě dělali legraci, ale copak to je legrace někoho takhle sledovat, jít za ním? A kde se dovoláte? Nikde. Když jsem řekla na koleji, že bych to chtěla oznámit, mávli nad tím rukou. Takže jsme přestali chodit večer ven, aby se nám něco nestalo. Zároveň jsem si koupila pepřový sprej."
 

Z vyprávění slečny Kateřiny je evidentní jediná věc: liknavost úřadů a policie, která se rovněž bojí, respektive obává, co dělat. „Ti lidé jsou všude! To není tak, že by byli někde zavření, oni chodí po ulici, občas chtějí cigarety, peníze, sedí na chodníku, to jsem nezažila doma ani jednou. Víte třeba, že tam někde jsou bezdomovci, tak jste zvyklí, ale představte si, že těch bezdomovců je deset tisíc a jsou všude. Umíte si to představit? A tak jsem si řekla, že mi to za to nestojí a vrátím se zpátky domů, aniž bych zakončila semestr, ale nedá se nic dělat. Aby se mi něco stalo, riskovat nechci. Je to hrozná škoda, kam to došlo," uzavřela svůj příběh, který jsme nechali bez výraznějších vstupů a změn publikovat.

zdroj:http://www.krajskelisty.cz/praha/11133-ne-nejde-to-to-si-neumite-predstavit-ceska-studentka-opousti-rakousko-a-prestala-mit-strach-mluvit.htm

Facebook komentáře