Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Na "ulici"... s prof. PhDr. Janem Kellerem, CSc.: Proč do toho mluvit „profesionálům“

  • keller-jan-zahradka
Rozladění politikou roste v naší zemi poslední dobou přímo exponenciálně. Situace se velmi liší od počátku let devadesátých. Tehdy lidé věřili, že stačí volná konkurence politických stran sdružených kolem na slovo vzatých odborníků, aby v politice zvítězil vždy ten, kdo bude mít momentálně lepší nápady a bude je schopen laciněji a účinněji realizovat.

Ve všech bodech jsme se mýlili. Svobodná konkurence politických stran se postupně zvrhla v bilboardové soutěžení o to, kdo toho lidem více naslibuje. Časem začaly vyhrávat volby ne ty strany, které měly nejlepší program, ale vždy ta, která stihla voliče znechutit o něco méně než ty ostatní. Ve volbách začala vítězit sprostota a podpásové údery pečlivě načasované takovým způsobem, aby soupeř už neměl čas na ně odpovědět. Nedosti na tom. Ti, kteří se až do poslední chvíle, častovali urážkami, se hned po sečtení hlasů začali pídit po tom, se kterým ze smrtelných nepřátel se jim bude vládnout pohodlněji. Vznikaly tak koalice nejroztodivnější, programy ustupovaly před teplými místy v dozorčích radách.

Ukázalo se, že strany k ničemu nepotřebují odborníky. Vystačí si samy, protože samy nejlépe vědí, které lukrativní posty jsou ještě prázdné. Závažnější problémy se neřeší, protože na čtyři roky to nestojí zato. Anebo se naopak vyřeší s vědomím, že ti kdo přijdou po příštích volbách, si zařídí vše zase podle svého. Potečou další peníze, nejednou na to, aby se věci zařídily přesně opačně, než tomu bylo ve volbách minulých.

Mýlili jsme se totiž také v tom, že „profesionálové" v politice se budou snažit řešit věci co nejúčinněji a nejúsporněji. Na penězích (s výjimkou těch, které berou za své funkce) jim zrovna příliš nezáleží. Výsledek je všem dobře znám.

I když je naše země - měřeno ekonomickým produktem na jednoho občana - papírově zhruba dvakrát bohatší, než byla před dvaceti lety, prakticky na nic nejsou peníze.

Peníze se samozřejmě nevypařily. Pouze za ně byly nejednou pořízeny věci, které slouží někomu jinému, než občanům, kteří to všechno ze svého platí. Vzniklo mnoho záhadných majetků a mnoho peněz odešlo nenávratně do ciziny. Žádná, naprosto žádná z politických stran za nic z toho nenese ani ten nejmenší díl viny. Profesionalita politiků se vyčerpává v jejich obratnosti, se kterou jsou schopni tvrdit, že to vše přece zavinily strany ostatní.

Po více než dvaceti letech střídavého vládnutí různých politických stran a uskupení tak tady máme velké dluhy, mnoho neřešených problémů a dlouhou řadu politických stran, z nichž žádné vůbec za nic nemůže.

To všechno jsou důvody, proč je třeba „profesionálům" do jejich politiky už konečně začít mluvit.

Více zde: http://www.hnutiommo.cz/news/na-ulici-s-prof-phdr-janem-kellerem-csc-proc-do-toho-mluvit-profesionalum/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře