Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Hákový kříž nad Prahou byl naposledy v dubnu 1945 a teď se znovu vrátil

Není to tak dávno, co na Staroměstském náměstí vyrostl takový malý Majdan. Se stany, vlajkami a ukrajinskými patrioty protestujícími proti politice české vlády, která dle jejich názoru příliš málo podporuje Ukrajinu v boji proti ruské agresi. Na podolku košile byl namalován opravdu velký hákový kříž.

Jejich tábor je zatím tichý a spořádaný, stanování jim povolil Magistrát hlavního města Prahy. Jen občas tam kromě ukrajinské vlajky vyvěsí černorudé symboly ukrajinských nacionalistů a uspořádají nějakou kulturní akci. Naše veřejnoprávní televize tyto poklidné výjevy ráda natáčí, má pak aspoň co pouštět, když se v Praze koná nějaká demonstrace proti válce. Jde přece o vyváženost zpravodajství – o české protiválečné demonstraci neodvysílají ani vteřinu, takže o to více musejí mluvit o ukrajinské akci na podporu válečného úsilí Kyjeva, komentuje dění na "staroměstském majdanu" Jaroslav Bašta.

  • hakovy-kriz-nad-prahou-byl-naposledy-v-dubnu-1945-a-ted-se-znovu-vratil
Před nedávnem se tam odehrála taková podařená taškařice – do vzduchu vypustili cosi, co mělo být karikaturou ruského prezidenta Putina a na podolku jeho noční košile byl namalován opravdu velký hákový kříž.

Nebylo to sice tak infantilní a nechutné jako rozlámané dětské panenky na trávníku před velvyslanectvím RF, ale jak tak ten haknkrajc nad náměstím povlával, došlo mi, že něco podobného zde bylo k naposledy k vidění v dubnu 1945. A pak jsem si ještě vzpomněl, že na Ukrajině proběhla již třetí vlna mobilizace do armády a povolávací rozkazy dostávají muži až do šedesáti let. Těm mládencům ve stanech je určitě méně. Karel Havlíček Borovský by jim nepochybně doporučil: „Aby jim Pánbůh to vlastenectví z huby do rukou vraziti ráčil.“ Myslím si to taky, dodává Bašta.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře