Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čína oficiálně končí s politikou jednoho dítěte

Manželské páry budou moci mít dvě děti. Tento krok, který je pokusem o narovnání demografických trendů, byl detailně vysvětlen 29. října v oficiální zprávě ze setkání vůdců komunistické strany, publikované čínskou tiskovou agenturou Nová Čína. Funkcionáři k tomuto závěru dospěli po čtyřdenním jednání s cílem materializovat pětileté rozvojové plány pro Čínu.

Tisková zpráva uvádí následující text: »Vylepšit strategii demografického vývoje«. »Komplexně provádět takovou politiku, kdy páry mohou mít dvě děti, a aktivně podnikat kroky v boji proti stárnutí populace.«

Tato akce přichází právě včas, a to jako reakce nejen na rychle stárnoucí populaci, ale také na obtíže s ekonomikou, která čelí nedostatku pracovních sil a pomalému růstu.

  • cina-oficialne-konci-s-politikou-jednoho-ditete

Politika jednoho dítěte v Číně byla poprvé zavedena už v roce 1980. Byla mnohdy prosazována prostřednictvím různých donucovacích postupů jako například nucenou sterilizací nebo potratem. Preference rodičů mít za potomky spíše chlapce než dívky vedla následně k vysokému počtu interrupcí plodů ženského pohlaví. Tato politika byla rovněž jednou z příčin, proč má Země středu v současné době jeden z nejvíce nevyvážených poměrů pohlaví na světě, a to konkrétně 112 narozených chlapců na každých sto dívek.

Čína v posledních letech svou politiku jednoho dítěte hodně uvolnila. Země dovolila rodinám mít dvě děti, pokud jejich první dítě byla dívka, už v roce 2007. Některé národnostní menšiny, jako jsou třeba Tibeťané, nemají vůbec žádný limit co do počtu potomků, které mohou mít. Ještě před tímto oznámením tedy většině Číňanů, v plodném věku, bylo povoleno mít více než jedno dítě.

Porodnost v Číně je vskutku nízká a její obyvatelstvo stárne poměrně rychle, tudíž se z politického aspektu jedná o výborný nápad, jenž značně pomůže v boji proti nedostatku pracovních sil v budoucnosti. Nicméně je nutné dodat, že řada rodičů nedisponuje potřebnými ekonomickými prostředky, aby si mohla více potomků vůbec dovolit.

Ing. Pavel JANEČEK, zastupitel města Náchoda (KSČM)

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře