Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Čína oficiálně končí s politikou jednoho dítěte

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Manželské páry budou moci mít dvě děti. Tento krok, který je pokusem o narovnání demografických trendů, byl detailně vysvětlen 29. října v oficiální zprávě ze setkání vůdců komunistické strany, publikované čínskou tiskovou agenturou Nová Čína. Funkcionáři k tomuto závěru dospěli po čtyřdenním jednání s cílem materializovat pětileté rozvojové plány pro Čínu.

Tisková zpráva uvádí následující text: »Vylepšit strategii demografického vývoje«. »Komplexně provádět takovou politiku, kdy páry mohou mít dvě děti, a aktivně podnikat kroky v boji proti stárnutí populace.«

Tato akce přichází právě včas, a to jako reakce nejen na rychle stárnoucí populaci, ale také na obtíže s ekonomikou, která čelí nedostatku pracovních sil a pomalému růstu.

  • cina-oficialne-konci-s-politikou-jednoho-ditete

Politika jednoho dítěte v Číně byla poprvé zavedena už v roce 1980. Byla mnohdy prosazována prostřednictvím různých donucovacích postupů jako například nucenou sterilizací nebo potratem. Preference rodičů mít za potomky spíše chlapce než dívky vedla následně k vysokému počtu interrupcí plodů ženského pohlaví. Tato politika byla rovněž jednou z příčin, proč má Země středu v současné době jeden z nejvíce nevyvážených poměrů pohlaví na světě, a to konkrétně 112 narozených chlapců na každých sto dívek.

Čína v posledních letech svou politiku jednoho dítěte hodně uvolnila. Země dovolila rodinám mít dvě děti, pokud jejich první dítě byla dívka, už v roce 2007. Některé národnostní menšiny, jako jsou třeba Tibeťané, nemají vůbec žádný limit co do počtu potomků, které mohou mít. Ještě před tímto oznámením tedy většině Číňanů, v plodném věku, bylo povoleno mít více než jedno dítě.

Porodnost v Číně je vskutku nízká a její obyvatelstvo stárne poměrně rychle, tudíž se z politického aspektu jedná o výborný nápad, jenž značně pomůže v boji proti nedostatku pracovních sil v budoucnosti. Nicméně je nutné dodat, že řada rodičů nedisponuje potřebnými ekonomickými prostředky, aby si mohla více potomků vůbec dovolit.

Ing. Pavel JANEČEK, zastupitel města Náchoda (KSČM)

 

Facebook komentáře