Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Uruguaj odsoudila dalšího svého diktátora

  • juan-bordaberry
K nejvyššímu možnému trestu, 30 letům vězení, byl odsouzen bývalý uruguajský prezident Juan Maria Bordaberry, který v čele země stál v letech 1971 až 1976. Soud ho uznal vinným z porušování uruguajské ústavy, únosu devíti lidí a dvou vražd s přitěžujícími okolnostmi.

Jednaosmdesátiletý Bordaberry je už od roku 2006 v domácím vězení a čekají ho další soudy kvůli celé řadě obdobných obvinění. Lékaři však vyjadřují obavy, že by se už dalších verdiktů nemusel kvůli svému zdravotnímu stavu dožít.

Juan Maria Bordaberry byl legitimně zvolen prezidentem v roce 1971, nicméně o dva roky později se spojil s armádou, rozpustil parlament a zakázal činnost politických stran, čímž v Uruguaji fakticky dokonal státní převrat. Armádě ale nestačilo ani to, a tak ho v roce 1976 zbavila moci.

Podle oficiálních údajů bylo za Bordaberryho režimu zavražděno na dvě stovky příslušníků opozičních hnutí a junta se aktivně účastnila tzv plánu Kondor, v jehož rámci latinskoamerické vojenské režimy společnými silami a jakýmikoli prostředky i mimo své území bojovaly proti levicové opozici.

Bordaberry je už druhým uruguajským diktátorem, který byl v posledních měsících odsouzen. Loni v říjnu byl na 25 let do vězení poslán generál Gregorio Álvarez, který stál v čele země v letech 1981 až 1985.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře