Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA schvalují vojenský převrat v Nigeru

  • niger-prevrat
Africká unie spolu s Francií odsoudily puč v Nigeru, na rozdíl od názoru Spojených států, které vojenský převrat schválily. Niger je třetím největším producentem uranu na světě.

Moci se chopila tzv. Nejvyšší rada pro obnovu demokracie pod vedením důstojníka Salou Djiba, který prošel výcvikem v Pobřeží Slonoviny, Maroku a Číně a sloužil v mírových misích OSN. Puč se odehrál poté, co se prezident Mamadou Tandja pokusil změnit ústavu a prodloužit si svůj mandát. „Tento krok mohl být příčinou nynějších událostí," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí USA Philip Crowley.

Tato slova podle všeho signalizují změnu americké zahraniční politiky, v níž Barack Obama původně kladl důraz na demokratické změny v Africe.

Junta už vyzvala 15 milionů Nigerců, aby ji podpořili, a slíbila, že promění zemi, která je nyní na posledním místě v žebříčku lidského rozvoje OSN, v „pochodeň dobré demokracie a vlády". Vzápětí nato zrušila zákaz vycházení a opětovně otevřela hraniční přechody. Potvrdila rovněž, že drží bývalého prezidenta Tandju v kasárnách v hlavním městě Niamey. „Je v pořádku a daří se mu dobře," prohlásil nejmenovaný představitel junty.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře