Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Americké a německé vojenské síly opouštějí Niger

Poslední let s americkými vojáky opustil Niamey v neděli večer.

Vojenské síly Spojených států a Německa v neděli oznámily stažení leteckých základen, na kterých byly umístěny v Niamey, hlavním městě Nigeru.

  • americke-a-nemecke-vojenske-sily-opousteji-niger

Dříve vojenská rada v Nigeru loni v březnu po převzetí moci v červenci 2023 zrušila dohodu o vojenské spolupráci s Washingtonem.

Tato dohoda stanovila přítomnost asi 650 vojáků v Nigeru v rámci protiteroristických misí v několika zemích Sahelu, včetně hlavní bezpilotní základny poblíž Agadezu.

Podle francouzské tiskové agentury se nyní zbytek amerických vojáků (766) soustředí na stažení z letecké základny v Agadezu do 15. září.

Niger také nařídil Francii, bývalé koloniální velmoci a tradičnímu bezpečnostnímu spojenci, aby stáhla své jednotky ze země a zároveň posílila své vztahy s Ruskem a Íránem.

V související souvislosti německé ministerstvo obrany oznámilo ukončení vojenských operací v Nigeru příští měsíc, po krachu jednání s vojenskou radou.

Němečtí vojáci plánovali organizovaný odchod svých 40 vojáků na 31. srpna s odhadovanými náklady na základnu a vybavení 120 milionů eur, uvedl list Der Spiegel.

Berlín odmítl podmínky navržené Nigerem, protože podle jeho názoru nenabízely bezpečnostní záruky pro armádu dislokovanou na letišti Niamey ani nekomplikované licence pro vzlety a přistání letadel.

Nigerijská strana ze své strany vyzvala k rovnocennému partnerství prostřednictvím výcviku nigerijských vojáků německou armádou a dodáním zbraní, ale s blížícím se konečným termínem dohody nebylo možné uskutečnit další jednání.

Fuente: https://espanol.almayadeen.net/noticias/politica/1882231/fuerzas-militares-de-ee--uu--y-alemania-abandonan-n%C3%ADger

+ VIDEO -----------------------------

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Ražecký 2024-07-11 21:34
Zápaďáci tam tak jednali až dojednali.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře