Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Bývalý uruguajský diktátor odsouzen k 25 letům

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • alvarez-soud
K 25 letům vězení byl za vraždy a zločiny proti lidskosti, kterých se dopustil v letech 1973 až 1985, odsouzen bývalý uruguajský prezident Gregorio Álvarez. Soud ho uznal vinným z 37 vražd. Spolu s ním byl ke 20 letům odsouzen i bývalý důstojník uruguajské armády Juan Carlos Larcebeau, kterého soud uznal vinným z 29 vražd.

Třiaosmdesátiletý Álvarez je od prosince 2007 ve vazbě a soudu se kvůli zdravotnímu stavu nezúčastnil.

Generál Álvarez stál v čele vojenské junty, která se chopila moci v Uruguaji v roce 1978. O čtyři roky později byl prohlášen faktickým prezidentem státu. Jeho režim se aktivně účastnil tzv. Operace Condor, kterou s cílem společného postupu proti levici už od roku 1975 vedly tehdejší vojenské režimy v Chile, Argentině, Brazílii, Paraguaji a Bolívii.

V jejím rámci tajné služby zúčastněných států vyšetřovali příslušníky opozice i mimo území svých států, přičemž je mučili a prováděli i tzv. lety smrti (Vuelos de la muerte), kdy shazovali své vězně z letadel či vrtulníků do řek či do moře. Přesný počet obětí politických represí v Latinské Americe není znám, v Uruguaji nechal Alvárezův režim zavraždit na dvě stovky svých občanů.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře