Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pentagon používá Haiti jako výcvikový prostor

  • haiti-us-army
Nedávná zpráva ve Stars and Stripes odhalila povahu americké vojenské operace na Haiti. Pod hlavičkou humanitární operace byly na Haiti nasazeny bojové jednotky z Iráku a Afghánistánu. Haiti slouží jako výcvikový prostor i pro vojáky, kteří zatím nemají žádné bojové zkušenosti.

Podle této zprávy ze 14. března 2010 „námořní pěchota nasazená na Haiti, aby tam po lednovém ničivém zemětřesení poskytovala nezbytnou pomoc, už trénuje pro boj v Afghánistánu."

Příslušníci 22. expediční jednotky námořní pěchoty vyslaní vzápětí po zemětřesení na Haiti, jsou již nyní nasazováni do Afghánistánu. Při rozhodnutí vyslat je tam sehrál důležitou roli jejich výcvik na Haiti.

Tento výcvik byl zaměřen na taktiku boje v uzavřeném prostoru. Jak popisuje reportáž Stars and Stripes z 14. 3. 2010:

„Malá skupina mariňáků ve svém pobřežním táboře útočila na několik menších betonových budov mezi dráty, zatímco jejich druhové hráli úlohu afghánských povstalců a předstírali střelbu, aby vyprovokovali útok protivníků. Den předtím zde navštívil mariňáky generálporučík Dennis J. Hejlik, velící generál II. expedičního sboru námořní pěchoty, blahopřál jim k dobré práci na Haiti a zeptal se jich, co budou dělat, až se odtud vrátí.

,Afghánistán' zněla odpověď. Zatímco jim nad hlavami hučely vrtulníky, hovořil Hejlik o nedávné operaci v Mardžá a dodal, že v létě by mělo být v Afghánistánu 20 000 mariňáků. ,Na jaře se k nim přidáte.' Podle jednoho z mariňáků, seržanta Timothy Kellyho (23), se členové jednotky o vyslání do Afghánistánu dozvěděli těsně předtím, než dostali rozkaz zamířit na Haiti. Jen pár příslušníků jeho jednotky má zatím zkušenosti z Iráku nebo Afghánistánu.

Také pro svobodníka Keitha Cobba (23) bude nasazení v Afghánistánu jeho první zkušeností s válkou. ,Chci zabíjet teroristy a likvidovat zlé lidi, ale raději jsem tady, protože vím, že pak půjdu domů.'"

25. března americká armáda oznámila, že asi 2 200 příslušníků námořní pěchoty, kteří se účastnili humanitární pomoci na Haiti, odtud bylo staženo.

Podobný model použila i kanadská armáda. Haiti slouží jako „odpalovací rampa" pro přesun kanadských vojáků do Afghánistánu. Jak prohlásil velitel všech kanadských vojáků nasazených v zámoří, vojáci Královského 22. pluku budou mít jen dva týdny na to, aby se přeorientovali z humanitární činnosti na Haiti na intenzívní bojový výcvik pro Afghánistán. Výcvik kanadských sil rozmístěných na Haiti má však v tomto případě proběhnout v Kanadě.

 

Zdroj: http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=18118

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře