Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Paraguay: výjimečný stav na severu země

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • para-mapa
Ve čtvrtek udělil asunciónský Senát (po souhlasu dolní komory parlamentu) a s vědomím a souhlasem guvernérů dotčených departamentů prezidentu Fernando Lugovi plnou moc k vyhlášení šedesátidenního výjimečného stavu v departmentech San Pedro, Concepción, Amambay, Alto Paraguay a Presidente Hayes. Budou omezena některá základní práva, garantovaná paraguayskou ústavou.

Ve středu byli totiž v Arroyitu v departamentu Concepción zavražděni jeden uniformovaný policista a tří jeho kolegové v civilu. Místo se nachází 500 kilometrů severně od Asunciónu. K akci se přihlásila „Armáda paraguayského lidu" (Ejército del Pueblo Paraguayo), která operuje v paraguayském příhraničí a u státních hranic s Bolívií a Brazílií. EPP je aktivní od roku 2001, kdy se do země vrátili někteří příslušníci kolumbijských FARC, a od té doby se

přihlásila mimo jiné ke čtyřem únosům. V roce 2008 unesla rančera Luise Lindstrona a požadovala výkupné, v  říjnu 2009 majitele „Rancho Z" z Estancie Mabel, Fidela Zavalu, kterého propustila letos v lednu. Původně EPP za jeho svobodu požadovala 5 milionů amerických dolarů, nakonec se ale spokojila s jedním milionem v hotovosti. Dvanáct maskovaných ozbrojenců (z toho jedna žena) si Zavalu vyzvedla na jeho ranči a posléze odjela jeho auty.

Do oblasti pěti departamentů byly vyslány policejní síly a prezident Lugo odřekl státní návštěvu sousední Bolívie, která se měla uskutečnit 23. dubna. Paraguajské zdroje připomínají, že výjimečný stav, kdysi běžný za diktátora Alfredo Stroessnera, byl naposledy vyhlášen prezidentem Luísem Gonzálem Macchim při protivládních demonstracích v hlavním městě Asunciónu v roce 2002.

 

Facebook komentáře