Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Opustí Zelaya brazilskou misi v Tegucigalpě?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • zelayamanuel
Více než měsíc před řádnými prezidentskými volbami v Hondurasu, v nichž se 29. listopadu utká sedm kandidátů, vyjádřili zástupci pučistů vůli dodržet tzv. Ariasův plán, spočívající především v tom, že by Manuel Zelaya dosloužil v úřadě prezidenta do 27. ledna 2010. Vilma Moralesová, vyjednavačka pučistů, sdělila, že Zelayova reakce se očekává v pátek v 17:00 SELČ. Není přitom naděje, že by tegucigalpský Nejvyšší soud ponechal Manuelu Zelayovi jiné, než nominální pravomoci.

Ke změně postoje, jak lze soudit, došlo také vlivem americké vnitropolitické situace. Místo náměstka ministerstva zahraničí pro západní hemisféru mělo být již před půl rokem obsazeno v podstatě levicovým Chilanem prof. Arturo Valenzuelou, o němž zlé jazyky říkají, že zná každý decimetr iberoamerické politické scény, a pokud jde o Chile, pak každý milimetr. Valenzuela byl Obamou navržen, ale v Kongresu se proti němu postavilo několik promichelettiovských republikánů, z nichž nejdéle vydržel kongresman Jim DeMint. Obama - s dnes již čerstvou leč spornou autoritou laureáta Nobelovy ceny - si ovšem prý dupnul, a na Valenzuelově instalaci do úřadu trvá. Republikány bude muset usmířit to, že starý šíbr iberoamerické politiky, pan Thomas Shannon, tak bude moci usednout do křesla velvyslance v  Brazílii.

Ostatně nelze ignorovat mezinárodní izolaci Hondurasu, denní protesty proti juntě, tucet mrtvých, které má armáda a Polícia Nacional na svědomí, i násilí vůči diplomatickému zastoupení Brazílie, v němž se od 21. září nachází řádně zvolený prezident země Manuel Zelaya se svými stoupenci a čtyřiceti novináři. Navíc, v neděli volí občané Východní republiky Uruguay, a výsledky podle odhadů agentur Factum, Cifra a dalších mluví jasně pro levici. Zvláště, když i diktátor Gregorio Álvarez, prezident v letech  1978-81, směřuje v těchto hodinách na 25 let do vězení.

Ovšem právě kvůli nasazení akustických policejních prostředků (LRAD) a provozování svérázné diskotéky po celou noc, která měla ještě dnes v noci i dočasné obyvatele brazilského velvyslanectví ohlušit, není proč pučistům důvěřovat. Před dvaceti lety učitelé honduraského praporu 3-16 z U.S.Navy vyhnali z vatikánského velvyslanectví podobným randálem Manuela Noriegu, svého druhdy přítele, a rockové koncerty pouštěli i nunciovi v PanamaCity tak dlouho, až vyvolali značnou nelibost i jinak smířlivého Jana Pavla II.

 

Facebook komentáře