Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Napětí kolem Falklandských-Malvínských ostrovů pokračuje

  • malviny
Výrok britského premiéra Camerona odsoudila nejen prezidentka Argentiny Cristina Fernández, ale i argentinský senát. Britský premiér David Cameron požadavky Argentiny na předání suverenity nad souostrovím přirovnal ke „kolonialismu", protože neberou ohled na právo ostrovanů na sebeurčení. Cameron dodal, že zkontroloval stav vojenských obranných opatření na ostrovech a že v případě potřeby je připraven vyslat posily.


Senátoři řekli, že chtějí jen pokojné vyřešení situace problematické oblasti. Buenos Aires obvinilo Spojené království z porušení rezoluce OSN, která zakazuje jednostranný vývoj ve sporných vodách. Tu Spojené království údajně porušilo tím, že začalo s navrtáváním mořského dna u ostrovů za účelem nálezu ropy. Senátoři oznámili, že žádají Spojené království, aby začalo tuto rezoluci akceptovat. Problém Falkland se ve čtvrtek řešil i v britské poslanecké sněmovně. Tam předseda obranného výboru James Arbuthnot oznámil, že se Spojené království Falkland nevzdá a dodal, že ,, i kdyby Argentina znovu získala Falklandy, Spojené království by si je vzalo zpět.

Američané volají po dialogu

Napětí kolem Falkland narůstá již od roku 2010, kdy britské společnosti začaly v okolí ostrovů těžit ropu z mořského dna. Argentina v této věci usiluje o podporu ostatních latinskoamerických zemí; prezidentka Cristina Fernandezová obviňuje Británii z arogance a z krádeže argentinských nerostných zdrojů.

Spojené království ostrovy drží od roku 1830. Argentinci však trvají na tom, že jejich nárok je staršího data a v roce 1982 se na Falklandech vylodily argentinské jednotky. Britské expediční síly souostroví dobyly zpět v krátké, leč krvavé válce, v níž padlo 649 Argentinců a 255 britských vojáků.

Vláda Spojených států vyzývá k dialogu mezi oběma zeměmi, který by pomohl spor vyřešit. „Uznáváme britskou vládu de facto nad souostrovím, ale ohledně suverenity nezastáváme žádné stanovisko," oznámilo ministerstvo zahraničí USA.

Levicoví aktivisté demonstrují 

Levicoví aktivisté v sobotu dopoledne před budovou velvyslanectví Velké Británie v Argentině požadovali přerušení diplomatických styků se Spojeným královstvím v souvislosti s letitým sporem mezi oběma zeměmi kvůli souostroví Falklandy, který před 30 lety vyústil v otevřenou válku.

Před budou velvyslanectví se shromáždila asi stovka demonstrantů, pálících britské vlajky. Sílící protestní aktivity v Argentině souvisejí mimo jiné právě s blížícím se 30. výročím začátku války v dubnu 1982. Protest zorganizovala organizace Socialistické hnutí pracujících (MST). Demonstranti nesli transparenty s nápisy „Vládo, přeruš ihned styky" a „Angličané pryč z Malvín".

Argentina se vytrvale dožaduje jednání s britskou stranou o svých nárocích na souostroví, jež Argentinci nazývají Las Malvinas (Malvíny). Naproti tomu britská vláda zastává neměnný názor, že Falklandy zůstanou britským územím tak dlouho, jak dlouho si to budou přát jejich obyvatelé.

zdroj: http://www.pressexpress.eu/,  http://www.regiononline.cz/2012/01/21/argentinci-demonstruji/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře