Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Lula sází na palmový olej

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • palmy
Přirozeně, moje poznámka není o zákulisí státníkovy domácí kuchyně (a klidně jsem přesvědčena, že si olej motivačně dává Lula da Silva i do capoeiry).

Je o tom, že již tak povrchovými rudnými doly soužená provincie Pará, o níž se CFP zmiňovala nedávno, se tento víkend dočkala návštěvy brazilského prezidenta, Luise Inacia Luly da Silvy, který cestu pojal jako státnicky-volební, tj. neopomněl se zmínit o vhodné kandidátce na úřad prezidenta za Stranu pracujících, PT.

V Toma-Acu pak obyvatele přesvědčoval nejen o správnosti staveb komplexu Belo Monte, které zdevastují 500 km2 deštného pralesa, ale - za deštný prales dovezl zatím jen spirituální, náhradu. Investičně téměř nenáročnou (jen 0,7 miliardy amerických dolarů.)

V oblasti (vedle přehrad) by se mohla pěstovat palma olejná, která dává přeci nejlevnější olej, a těch 120 tisíc tun oleje - hektar zhruba dva barely oleje - by uživilo dokonce 2.000 lidí, když už těch indiánů k odsunu je téměř desetkrát více.

Není divu, že agenturních výstupů z Toma-Ace není mnoho. Zavedení nové „plodiny-stromu" do federálního státu, vytvoření druhého Bornea (Malajci jsou všechno, jen ne šťastni ze světového prvenství v pěstování palmy olejné), náročnost, to vše připomíná grandiózní plány N. S. Chruščova na pěstování kukuřice ve střední Asii 50. let.

Pravda, Lula da Silva nemá své nohsledy, kteří by plodinu pěstovali nejraději i u ranveje staré Ruzyně, aby sbratřený státník přistával - a viděl, jako tomu bylo v ČSSR. Nicméně „pověstným" se už Lula stal. Zpráva  amerického vojenského letectva konstatuje, že jeho brazilští přátelé požadují, aby pro Brazílii testované bitevníky Super Hornet mohly částečně spalovat i biopalivo. A tak nad pouštěmi, kde kdysi zněl pouze klapot kopyt poštovních dostavníků Wells and Fargo, burácí motory F-18 v biopalivové úpravě pro Brazílii.

Mohla bych psát o šepotech modliteb pilotů, ať to po 45 minutách dobře skončí (doba zkušebního letu), ale vymýšlela bych si. Američané biopalivo, které jim Brazilci předepisují, „upravují". S čímž souhlasím. S plody palmy olejné, nebo s olejnatým plevelem, jathropou, ať si Lula da Silva hraje na dvorku svého statku, nebo ať ho mění s paní Kateřinou Jacques za biomrkev, totiž vsázku do kamen. Před Brazilci stojí jiné výzvy. A volební hlas, ten si přeci může za pár realů Lula da Silva nechat koupit na ulici přes své bookmakery. Jako všechny strany (všechno) v této největší jihoamerické demokracii.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře