Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kolumbie se stane první zemí Latinské Ameriky, která se bude integrovat do NATO

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Prezident Kolumbie Juan Manuel Santos oznámil, že jeho země se od příštího týdne připojí k Severoatlantické smlouvě (NATO) jako "globálnímu partnerovi" a stane se tak první zemí Latinské Ameriky, která bude spojena mnohonárodním vojenským spojenectvím.

„Příští týden budeme formalizovat v Bruselu vstup Kolumbie do NATO v kategorii globálního partnera. Budeme jedinou zemí v Latinské Americe s tímto statusem,“ řekl prezident Kolumbie v televizi a na svém účtu na Twitteru.

  • kolumbie-se-stane-prvni-zemi-latinske-ameriky-ktera-se-bude-integrovat-do-nato
  • kolumbie-se-stane-prvni-zemi-latinske-ameriky-ktera-se-bude-integrovat-do-nato

Prezident formalizuje přijetí Kolumbie do organizace 31. května v Bruselu a setká se s generálním tajemníkem NATO, bývalým norským premiérem Jensem Stoltenbergem.

Ve svém oznámení, méně než dva dny před všeobecnými volbami v Kolumbii, Santos, který po dvou volebních obdobích nebude moci být znovu zvolen, zdůraznil, že jeho země se stane "globálním partnerem" Atlantiské aliance. Momentálně je tzv. "globálním partnerem NATO" pouze pro osm zemí: Afghánistán, Austrálie, Irák, Japonsko, Jižní Korea, Mongolsko, Nový Zéland a Pákistán.

Globální partneři NATO "rozvíjejí spolupráci v oblastech společného zájmu, včetně vznikajících bezpečnostních výzev, a někteří z nich aktivně přispívají k operacím, ať už vojensky nebo jiným způsobem", uvádí organizace na svých internetových stránkách.

P
řistoupení Kolumbie k NATO, bylo jedním z hlavních iniciativ vlády prezidenta Santose, vzhledem k tomu, že již od června 2013 tato jihoamerická země, i když není evropskou zemí, podepsala dohodu o spolupráci a sblížení s transatlantickou organizací s cílem spojit se s ní v budoucnu.

V prosinci 2016 oznámil kolumbijský prezident, že NATO přijalo žádost o uzavření dohody, a proto souhlasí s "větší" vojenskou spoluprací s touto organizací v návaznosti na mírovou dohodu podepsanou v Havaně.

V té době sousední vláda Venezuely tuto zprávu odmítla jako "pokus o zavedení vnějších faktorů s jadernou kapacitou" v tomto regionu.

Oznámení, které neobsahovalo další podrobnosti, bylo uvedeno v rámci projevu, v němž Santos potvrdil, že Kolumbie byla v pátek přijata také jako člen Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

"Být součástí OECD a NATO, zlepšuje obraz Kolumbie a umožňuje nám mít větší vliv na mezinárodní scéně," řekl prezident, uvádí zpravodajská agentura EFE.

zdroj:www.ambito.com/922554-colombia-se-convertira-en-el-primer-pais-de-america-latina-en-integrar-la-otan

Facebook komentáře