Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Druhý Zelayův pokus o odjezd -- neděle 13.prosince?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • manuel-zelaya-x
Jak ve svém krátkém vystoupení, přenášeném stanicí teleSUR oznámil prezident Dominikánské republiky Leonel Fernandéz, měl by v neděli 13.prosince do Santo Dominga přiletět zákonný honduraský prezident Manuel Zelaya.

V pondělí by se tam měl setkat s Porfírio Lobo Sosou, a na pořadu jednání by byla stabilizace Hondurasu a celého regionu. Podle odhadů utratila junta vedená Robertem Michelettim již 600 milionů dolarů za nepřetržitý pobyt vojáků a policistů v ulicích a za denní zásahy vůči demonstrantům. Prezident Leonel Fernandéz ve svém televizním projevu vyjádřil přání, aby Michelettiho režim existující de facto nebránil Zelayovi v odjezdu ze země. Ve středu totiž junta vyžadovala „specifikaci", že Zelaya cestuje do politického asylu, aby vzápětí přišla s návrhem, že může odjet kamkoli, podepíše-li abdikaci na úřad prezidenta (kterým ovšem podle junty není).

Honduraský tisk (La Prensa, La Tribuna, El Tiempo) akcentuje poslední dva dny skutečnost, že 27. ledna 2010 musí Zelaya brazilskou misi v Tegucigalpě opustit. Ovšem nikoli proto, že by tam nemohl zůstat jako řadový host i nadále, ale proto, že Brazílie, která neuznala volby z konce listopadu, v den nástupu Porfíria Lobo Sosy do úřadu uzavře své zastoupení v Hondurasu.

Jednání Manuela Zelayi Rosalese s Porfiriem Lobo Sosou mohou -- obzvláště na neutrální půdě -- dospět k reálným závěrům. Jako klíč k řešení je CFP viděl již před dvěma týdny.

 

Facebook komentáře