Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vítězové slaví: levice v Uruguayi, pravice v Hondurasu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • pepe-mujica
Podle večerního vysílání stanice CNN en espańol zvítězil v balotáži, druhém kole voleb v Uruguayi, José Mujica ze strany Frente Amplio, a to těsně, ziskem 50,8 procenta hlasů.

Předsedou senátu bude viceprezident Daniel Asturi, který také kandidoval za FA, Širokou frontu. V Uruguayi , kde jsou volby povinné, volilo 2 563 482 voličů v 6870 okrscích. Levice  již v prvním kole voleb minulý měsíc získala těsnou většinu v poslanecké sněmovně i senátu. José Mujica vystřídá prezidenta Tabaré Vasquéze na jaře příštího roku.

Zcela jinak dopadly volby v Hondurasu, kde jsou známy jen virtuální výsledky. Prezidentem země se stal, tak jak CFP očekával, drtivě Porfírio Lobo Sosa z Národní strany se ziskem  53,04 procenta hlasů. Volby musí ověřit Nejvyšší volební tribunál země. Problémem byla vysoká neúčast voličů ve volbách, která dosáhla zhruba čtyřiceti procent.

V den voleb, tj. včera, policie brutálně potlačila pokojnou demonstraci v průmyslovém srdci země, městě San Pedro Sula. K situaci v Hondurasu se ještě CFP vrátí, neboť nyní má země jednoho nově zvoleného prezidenta, jednoho pučistického interimního prezidenta (Roberta Michelettiho), který nastoupí 2. prosince opět do úřadu, (P.Lobo Sosa tak může učinit až 27. ledna 2010) a konečně zákonného prezidenta,  Manuela Zelayu Rosalese, který je nucen se skrývat na cizím zastupitelském úřadě v Tegucigalpě, a jehož mandát vyprší 27.ledna 2010.

 

Facebook komentáře