Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

14 kurzů amerického dolaru v Argentině: hrozivý scénář pro ekonomiku

Tento týden byly v zemi vyhlášeny další tři nové směnné kurzy dolaru, celkem jich tedy bylo vyhlášeno čtrnáct. Odborníci kritizují, že tato opatření mohou zvýšit inflaci a šíření neregulérních trhů.

"Už jsem ztracen, nevím, kolik je tam dolarů," řekl včera novinářům v argentinské metropoli Horacio Rodríguez Larreta, šéf vlády města Buenos Aires.

  • 14-kurzu-americkeho-dolaru-v-argentine-hrozivy-scenar-pro-ekonomiku

Tento týden ministr hospodářství vlády prezidenta Alberta Fernándeze Sergio Massa oznámil tři nové směnné kurzy dolaru, čímž se jejich celkový počet v zemi zvýšil na čtrnáct.

Poslední rozdílné směnné kurzy americké měny byly "katarský" dolar, "luxusní dolar" a "coldplay" neboli "kulturní dolar".

První z nich, který vznikl kvůli účasti Argentiny na mistrovství světa ve fotbale v Kataru, se vztahuje na ty, kdo utratí kreditními a debetními kartami více než 300 USD měsíčně.

Druhý je zaměřen na ty, kteří v zahraničí nakupují "luxusní" zboží, jako jsou vozidla, soukromá letadla, hodinky a další, dolar bude stanoven na 302 argentinských pesos (asi 1,98 eura).

A konečně "Coldplay dolar", který kvůli svému názvu vzbudil největší pozornost, je zaměřen na kulturní sektor a zdraží "dovoz" zahraničních umělců do Argentiny, přičemž kurz dolaru bude v tomto případě 204 argentinských pesos (1,38 eura).

Seznam je dlouhý a zahrnuje také tyto typy dolarů: modrý, turistický, futuro, bolsa, ahorro, krypto, Nétflix, SENEBI a nejnovější: "technodolar" a "sójový dolar".

Deutsche Welle hovořila se dvěma finančními experty, aby zjistila, proč je Argentina jednou z mála zemí, které tento systém používají.

Nízké rezervy argentinské centrální banky

Tato omezení lze vysvětlit současným hospodářským vývojem v zemi.

Například v Argentině je téměř nemožné dostat se k oficiálnímu dolaru, který určuje centrální banka, vzhledem k tomu, že rezervy v této instituci jsou momentálně nízké kvůli nedostatku investic.

Tato latinskoamerická země se navíc zavázala Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), že do konce letošního roku zvýší své rezervy, a proto vláda dále omezila oběh americké měny.

Tváří v tvář tomuto scénáři nedostatku dolarů přijala výkonná moc rozhodnutí vyjednávat po jednotlivých odvětvích.

"Dnes se v Argentině děje to, že se hodně lobbuje. A centrální banka místo toho, aby provedla korekci pomocí obecné, normální kotace dolaru, která reaguje na tržní mechanismy, začne poskytovat specifické dolarové ceny v závislosti na odvětví," říká Marcelo Elizondo, prezident Mezinárodní obchodní komory (ICC) v Argentině.

"To vytváří velké zkreslení, velkou nestabilitu a malou předvídatelnost, protože nikdo neví, jakou hodnotu bude mít jeho směnný kurz v budoucnu.

Překlad CFP!

Zdroj:https://noticiasimportantes.cl/noticias/internacional/america-del-sur/argentina/los-14-tipos-de-dolares-que-hay-en-argentina-un-escenario-gravisimo-para-la-economia

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Vilo 2022-10-19 07:03
Namiesto masívnej devalvacie s fixnym kurzom a vysokoprogresiv nej dane zo zisku a ulovej dane z preinvstovaneho zisku zničí nadej na suvetenitu!ova polovicate riešenie knadej
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře