Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Skotské referendum – černá můra Británie

Skotové se chystají rozhodnout o dalším osudu své země, zvažujíce všechny pro a proti po případném vyhlášení nezávislosti na Británii. Britský premiér, dokonce i britská královna z této představy doslova šílí a nabízejí skotským voličům všechny možné výhody, pokud ve svazku s Británií zůstanou.

Současně se sliby a mazáním medu kolem pusy, ovšem používají i druhou formu nátlaku na skotské voliče, kterou jsou naopak skryté výhrůžky maskované hranou starostí o možný pokles životní úrovně obyvatel Skotska a vynášení různých „dobře myšlených“ varování jako je ztráta členství v EU a v dalších mezinárodních organizacích.

  • skotske-referendum-cerna-mura-britanie
Ve skutečnosti se Skotsko, ve kterém sídlí mnoho světových těžařských společností, díky své poloze a svému přístavu v Aberdeenu, žádné izolace bát nemusí. V případě, že by opravdu Británie, nebo samotná EU zkoušeli proti nově vzniklému nezávislému Skotsku nějaké obchodní omezení, nebo sankce, by určitě projevil díky strategické poloze Skotska zájem o spolupráci někdo jiný.

Jsem pevně přesvědčen, že pokud by Skotsko požádalo o vstup do největšího ekonomického společenství světa, tedy do BRICS, které je vedené Ruskem a Čínou a do kterého patří také Indie, Brazílie a jiné země, bylo by jeho členství schváleno v nejkratší možné lhůtě. Tuto možnost však zajisté Británie a EU znají také a proto si myslím, že v této fázi před referendem možnost ekonomické izolace Skotska používají pouze jako strašáka. Troufám si tvrdit, že pokud si skotští občané nakonec přece jen zvolí samostatnost, budou Británie i EU vůči Skotsku velice vstřícní a budou se moc a moc snažit, aby se z možného obchodního partnera nestal velice nebezpečný konkurent.

Ladislav Kašuka.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře