Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zákaz alkoholu s cigaretami a legální konopí. Pro lidstvo určitě zdravější, říká lékař

  • konopi
To je ale podle chemika Lumíra O. Hanuše jen srovnání. Sám nesouhlasí s plnou legalizací konopí. Hanuš působí na univerzitě v Jeruzalémě a účinky konopí zkoumá už od 70. let. Ministerstvo zdravotnictví po letech odporu poprvé připustilo, že marihuanu vyřadí ze seznamu zakázaných látek.

Lumír Ondřej Hanuš již dvacet let působí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, kde zkoumá léčebné účinky konopí a podílí se i na jeho zavádění do praxe. Podle něj by si Česko v léčbě konopí mělo vzít právě Izrael za vzor.

V Izraeli se konopí pro léčení legálně používá už dvanáct let. Proč je v Česku třeba proti Izraeli takové zpoždění?

I v Izraeli to začalo velice pomalu. Do roku 2006 bylo pouhých deset pacientů, teprve potom se to rozběhlo. Protože ten vývoj je nejtěžší. Aby vše bylo legální a nebylo to zneužívané.

Jak ten systém vypadá?

Odborný lékař doporučí ministerstvu zdravotnictví, které to schválí, většinou do deseti dnů. Pokud si někdo myslí, že mu konopí pomůže, i když jeho choroba není na seznamu, může přinést vědecké studie a léčba mu je povolena. Konopí může pěstovat jen osm povolených farem, které jsou pod přísnou kontrolou.

Osvědčil se takový systém?

Určitě. Je s ním naprostá spokojenost, Funguje to naprosto bez problémů, nejsou případy, že by někdo vtrhl na ta konopná pole nebo že by marihuanu vzal distributorům. Je to dobře chráněné.

Je to dobrý model, který by se dal zavést i v Česku?

Ano, určitě. Už je zaběhlý, získaly se zkušenosti. A ten hlavní lékař projektu – doktor Jehuda Baruh – je ochoten přijet do Česka a podělit se o zkušenosti.

Tady se společnost bojí zneužívání. V Izraeli není špatná zkušenost?

Video Třináct medvědů s mývalem hlídalo marihuanové pole! smála se ruská moderátorka zpráv přehrát V Izraeli jsou velmi přísné zákony, za zneužívání marihuany je dvacet let vězení. Když ji dáte člověku mladšímu 18 let, dostanete za to dokonce 25 let vězení. Takže tresty jsou vysoké. Ale samozřejmě, že se marihuana ilegálně přiváží z Maroka a Libanonu.

Jaká je kontrola před zneužíváním?

Represivní složky chodí kontrolovat pěstitele. Nade mnou bydlí vojenský veterán, dost těžce nemocný a užívá marihuanu proti bolesti. Já k němu jednou přišel na návštěvu a cítil jsem marihuanu. Řekl jsem mu: čuchám čuchám marihuanu. On hned skočil ke skříni a donesl potvrzení. Já to mám zcela legálně, já jsem nemocný, opakoval.

Léčba marihuanou? Ano, ale dovezenou z ciziny, říká ministerstvo zdravotnictví - čtěte ZDE

Marihuana místo petržele. Brzy bude pomáhat legálně, slibuje ministerstvo - čtěte ZDE

Jaké náklady nesou pacienti? Jediný v Česku schválený lék na bázi konopí přijde měsíčně na 25 tisíc korun.

V Izraeli jeden gram konopí přijde na sedm šekelů, to je asi třicet korun. Tedy usušený vrcholek, který má mezi deseti a dvaceti procenty účinné látky. Pacienti platí měsíčně 370 šekelů, které dostane pěstitel. Jinak všichni ti, kteří to rozdávají, dělají vše zadarmo. Dříve to i zadarmo pěstovali, ale nyní pacientů přibylo. Vloni jich bylo 2 300, letos přes 7 500. To už se nedá. Nejnižší penze je v Izraeli čtyři a půl tisíce šekelů, tedy penzista platí za léčbu necelou desetinu svého měsíčního důchodu. Myslím, že v Česku by to nemělo být víc.

Proč se to v Česku nedaří dosud prosadit? Je marihuana stále tabu? Lidé se jí bojí, nebo je tu lobby farmaceutických firem?

Nevím, jak mocné jsou Česku farmaceutické firmy, ale samozřejmě se tomu tady můžou bránit. Mohou se tomu bránit i represivní složky, že jim přibude určitý problém a že hrozí velké nebezpečí zneužívání.

Jak vlastně působí marihuana? Je to klasický lék?

Všude ve světě, kde se užívá konopí, tak se používá k paliativní léčbě – tedy odstraňuje symptomy nemoci a ta pokračuje dál. Ovšem pacient má dojem, že ho to léčí.

Nemá tedy léčebné účinky?

Paliativní léčba je také léčba. Pacient netrpí a celá jeho rodina netrpí. Prodlouží i život. Budou případy, kdy konopí nemoc vyléčí. Budou i případy, kdy se stav pacienta zlepší a budou také případy, kdy to vůbec nepomůže. Například v Izraeli ukončilo léčbu dobrovolně deset procent lidí, protože se buď necítili dobře nebo cítili, že jim to vůbec nepomáhá. Ale když chytneme chřipku, tak se taky budeme každý léčit jinak dlouho.

Co vše léčí a v jaké podobě?

Hlavně pomáhá od bolesti, při různých neurologických poruchách, ztuhlosti, která je například při roztroušené skleróze. Působí i na odstranění nepříznivých symptomů při léčbě rakoviny, vrací chuť k jídlu – třeba u pacientů s AIDS. Snižuje oční tlak. A dala by se jmenovat ještě řada dalších účinků.

Proč tedy český stát - když jsou prokazatelné příznivé účinky – už dávno používání marihuany v těchto případech nepovolil? Třeba pod lékařským dohledem?

Když se něco zakáže, je velmi těžké to prosadit zpět.

Mnoho lidí si pěstuje už dnes konopí samo, potají. Mělo by to být dovoleno? Anebo jen pod lékařským dohledem?

Pěstovat se musí na kvalitní, čisté půdě, proto bych nedovolil, aby si konopí pěstovali sami. Nemocní musí dostat kvalitní lék z půdy, která nebyla kontaminována.

Konopí lze kouřit jako lék. Soud zprostil ženu viny z toxikomanie - čtěte ZDE

Vláda: Držení 5 rostlin konopí nebo 40 lysohlávek bude bez trestu - čtěte ZDE

Překvapilo mě, že v Izraeli se 80 procent lidí léčí tak, že marihuanu kouří. Člověk by předpokládal kapky, masti či prášky...

Ale oni nekouří jednu cigaretu za druhou, Oni si jednou potáhnou a to stačí. To už jsou takové cigarety. Ale už se to snižuje, loni toto číslo bylo 93 procent. A bude to dál klesat, hodně lidí nechce kouřit.

Říkává se, že marihuana je odrazový můstek k tvrdším drogám. Co si o tom myslíte?

Ano, ale jen pro toho, kdo je k tomu náchylný.

Dá se třeba předávkovat konopím?

Není znám případ, že by pacient zemřel na předávkování konopím.

Ale proč se ho tedy lidé bojí?

Někdo z nás může být latentně nemocný, třeba psychicky. Ta nemoc se neprojevuje. Ale následkem toho, že požijete konopí, může u vás vypuknout. A ty případy jsou. Je to minimální riziko, zlomek procenta, ale teoreticky to nebezpečí tady existuje. Samozřejmě můžete říct: vždyť to kouří tisíce lidí, viděl jsem je a nic se jim nestalo. Protože to je malilinkaté procento. Kdyby se alkohol a cigarety zakázaly a konopí povolilo, tak by to bylo pro lidstvo stoprocentně zdravější.

Myslíte si, že je reálné zakázat alkohol a cigarety a legalizovat konopí?

Ne. Já jsem proti plné legalizaci. Konopí zklidňuje, vyvolává touhu po družnosti, zostřuje smysly a nechce se vám nic dělat.

Takže všichni by se jen váleli a nic nedělali…

Nooo... (úsměv) Asi největší nebezpečí je sednout pod vlivem konopí za volant. To je nebezpečné jako s alkoholem.

Profil

Doc. RNDr. Lumír Ondřej Hanuš, DrSc., Dr.h.c.mult. (64) je chemik, který od 70. let 20. století pracuje s konopím a zkoumá jeho účinky. Nejdříve na olomoucké univerzitě, od roku 1990 pak na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Podílel se na objevu anandamidu, který v 90. letech izoloval v lidském těle. Anandamid se v těle váže na stejné receptory jako kanabinoidy z konopí či hašiše, které vzbuzují stav blaženosti. Tento objev otevřel nové možnosti výzkumu léčebných účinků konopí.

Marek Pokorný

zdroj


PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře