Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Prezident. Film Vladimíra Solovjova, 2015, (CZ titulky)

Exkurze 15 roky "Putinovy éry".

Dvou a půl hodinový film Vladimíra Solovjova, vysílaný 26. dubna televizí Rossija 24. Je mixem nezvykle otevřeného interview, audiovizuální dokumentace a svědectví z první ruky. Nahlíží i do Putinova nelehkého dětství. V Leningradě, zvedajícím se teprve na nohy po vražedné nacistické blokádě. Prezidentův starší bratr to peklo nepřežil. Otec byl za Velké vlastenecké války raněn. Vážné zdravotní následky utrpěla i Putinova matka.

Dokument mapuje hloubku krize, v níž se ujal moci. Rozpad celé státní, ekonomické a společenské infrastruktury, jenž uvedl milióny lidí do skandální bídy – a vystavil akutní hrozbě i ruský stát v jeho nynějších hranicích. Solovjov to ilustruje i záznamy z komunikace islamistických teroristických struktur. Vteřinu dějin, v níž Putin přebíral vrcholnou moc, viděly jako šanci „teď nebo nikdy“.

Ztráta ruského Kavkazu, přiznává prezident sám, visela na vlásku. Jaderný kufřík přebíral od Jelcina 31. prosince 1999 dopoledne. Už téže noci navštívil jednotky, bránící integritu země. Slíbil tu řešení do 14 dnů. Rusko ten šibeniční termín stihlo.

Když se hroutila newyorská dvojčata, první solidární telefonát zvonil na Bushově stole z Kremlu. Krátce nato ruská rozvědka zaznamenala, že teroristické struktury na Kavkaze podporují americké zvláštní služby. Bush na dotaz, jak tomu rozumět, Putina ujistil, že jim „nakope prdel“. Dopis, jež od „amerických kolegů“ obdržela ruská FSB, zněl jinak. Vměšování, angažující i podporu teroristické iredenty, prohlásili za své „svrchované právo“. I pár dní po 11. září 2001.

Putin stál prý poprvé na bruslích - svědčí jeden z jeho blízkých - až coby hlava státu. Malkin ani Ovečkin z něj už nebude. To, jak ho zachytili mezi mantinely, však hokeji veteránského kalibru ostudu nedělá. Na sjezdovce nebudí o nic horší dojem, než Václav Klaus. Zasedání Mezinárodního olympijského výboru, jež přidělilo poslední zimní OH Soči, oslovil velice obstojnou francouzštinou. V kultovní talkshow s Larry Kingem mluví anglicky – jazykem, který také zkultivoval až v Kremlu.

Putinův workoholismus oceňují jak kapacity typu Jevgenije Primakova, tak nejeden z dnešních oponentů (například Alexej Kudrin). Shoda panuje i co do tandemu jeho dalších parametrů: nefalšované motivace vrátit Rusku důstojnost (a důstojné životní podmínky všem Rusům) – a permanentního kontaktu s nejširší škálou veřejnosti. Putin v něm prokazuje - říkají jeho stoupenci i odpůrci - schopnost naslouchat. A dotahovat i nápravu přešlapů, škodících byť jediné penzistce ze zapadlé provincie.

Červenou nití, podél níž film graduje, je sílící snaha vrátit Rusko do krajně nesuverénní pozice z 90. let. A politika Putinova vedení, která jí čelí – zdrženlivě, s respektem k mezinárodnímu právu a oporou v legitimních zájmech země. (popis: stripkyzesveta.cz)

Film, který stojí za to vidět.

Vzhledem k tomu, že youtube za nahrání filmu "demokraticky" blokuje a maže účty, musel být nahrán na alternativní místa:

Verze ke stažení

HD verze (2,5 GB), standardní verze (1 GB), titulky samostatně (link 2)

Originál: youtube.com/watch?v=HyNcbVuDJyA

lze stáhnout pomocí nějakého Youtube Downloaderu, např. en.savefrom.net/

Online verze

vodlocker.com/8r8osgownur3

nowvideo.sx/video/08db6cfb51ea0

universalsubtitles.org/cs/videos/wTC3xgfLFvTw/info/prezident-film-vladimira-soloveva/

Překlad je společným dílem leva-net, outsidermedia.cz a nwoo.org

  • prezident-film-vladimira-solovjova-2015-cz-titulky

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře