Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Benda, Sobotka, Feri. Kdo bude další?

Hodnocení uživatelů:  / 7
NejhoršíNejlepší 

Zaujala mě informace německého deníku Die Welt, který přinesl začátkem února malé profily jedenácti „velkých“ Evropanů, kteří by prý znovu mohli udělat Evropu velkou. Na prvním místě je francouzský prezidentský kandidát Emmanuel Macron, na druhém šéf německé sociální demokracie Martin Schulz a na pátém místě teplický radní Dominik Feri (TOP 09). Článek má titulek (přeloženo do češtiny) „Česká hvězda s afrem“.

  • benda-sobotka-feri-kdo-bude-dalsi

 

Kdo je Dominik Feri? Podle Wikipedie je Dominik Feri český „politik“(!), který ještě dříve, než dostal maturitní vysvědčení, se 7. listopadu 2014 stal členem Rady statutárního města Teplice a je tedy teplickým radním. Je členem devítičlenné městské rady v čele s politickým exotem, primátorem a senátorem Jaroslavem Kuberou (ODS). Tímto zvolením se tak stal nejmladším radním v Česku a současně jedním z nejmladších českých zastupitelů. K tomu nutno poznamenat, že v době, kdy byl zvolen za člena Rady statutárního města Teplice, bylo tomuto dnes už „politikovi “ přesně 18 let a 119 dnů. Narodil se totiž 11. července 1996. Pro úplnost je třeba dodat, že od. r. 2014 studuje na Právnické fakultě Unverzity Karlovy a jako třešnička na dortu se vyjímá jeho členství (od r. 2015) v TOP 09!

Z uvedeného vyplývá, že od mladého Feriho se nejen v domácí, ale i v mezinárodní politice se od něj údajně očekává velká politická kariéra. A to až tak, že by měl být jakýmsi spoluobroditelem, který by měl spolu s několika dalšími učinit naši Evropskou unii „znovu velkou“. Co vedlo web magazínu Welt k tomu, že vybral mezi jedenácti politiky právě Dominika Feriho? Mladíka, kterému s nadsázkou teče mléko po bradě, o politice, notabene té Evropské, toho bude vědět asi tolik co já o životě chrousta druhuPolyphylla anteronivea Hardy. Dovolím si skromně vydedukovat několik možných variant důvodů, které Feriho přivedli na cestu politika jak v domácám prostředí, tak jako jeden z možných tipů, který by mohl či snad měl spasit EU.

Na naše poměry je to, s prominutím, jeho vyloženě exotická vizáž a to díky jeho afro účesu, která na sociálních sítích, kde svou podobu zveřejnil, zaujala především mladou generaci u které má prý Dominik Feri na 60 tis. fanoušků. V této souvislosti není od věci se ptát, zda toto je nějaký kvalitativní předpoklad pro výkon politika, byť na úrovni městské samosprávy? Chápu, že kvantitativně by takovou podporu přivítala celá řada rádoby politiků. Pokud by šlo o takové množství fanoušků u dospělého, zralého a zkušeného člověka, který už něco nejen o životě, práci, ale i politice něco ví, pak bych o jeho angažovanosti v politice i při jeho stejném exotickém vzhledu zřejmě nijak nepochyboval.

To, že se na facebooku prezentoval nějakými fotografiemi, videi či nějakým písemným projevem, že se věnuje spoustě aktivit, pořádá kulturní akce, má web o historii Teplic a v ulicích hraje na piano, resp. že je nepřehlédnutelný díky zjevu (afro účes, nezvykle moderní oblékání), ve svém důsledku zaujalo především mladou generaci. Na druhé straně to není žádná kvalifikace ani předpoklady pro práci politika veřejné správy. Je možné ocenit jeho mladickou (možná spíše nerozvážnou) odvahu zapojit se do reálné politiky, což mezi jeho fanoušky na FB jistě vyvolalo nemalou podporu. Za pozornost stojí také jeho názory, jako např. že komunální politiku vnímá jako skutečnou, uchopitelnou a dobře sdělitelnou a angažovat se ve svém městě by doporučil i dalším mladým lidem.

Nejsem zásadně proti angažovanosti mladých lidí v politice, sdílím jejich nadšení a často i dobré úmysly. Také se ovšem se říká, že zpravidla právě těmito dobrými úmysly je dlážděna cesta do pekel. Připočítáme-li k tomu naprostou naivitu, nezkušenost, snadnou ideovou manipulovatelnost, přetrvávající korupční prostředí apod., pak samo nadšení, elán, stejně jako dobré úmysly být dobrým politikem rozhodně nestačí.

Dominik Feri se do politiky angažoval ve městě, ve kterém již dlouhá léta dominuje Jaroslav Kubera (ODS), který již od r. 2000 až dosud je senátorem za volební obvod Teplice, stejně jako od r. 2002 až dosud je primátorem města Teplic. Senátor a primátor Kubera je svým způsobem svérázný člověk, je také znám kontraproduktivními či problematickými názory a nepochybně to byl on, kdo dal impuls k tomu, aby byl D. Feri zařazen do okruhu adeptů na post v městském zastupitelstvu. Nepochybuji také, že pan Kubera vsadil na Dominika Feriho jako na „svého koně“, který by měl posloužit ke zvýšení jeho popularity a možná i nepřímo k podpoře v rámci nadcházejících parlamentních volbách. Ale to už je věc, která jde mimo D. Feriho.

V titulku článku jsem mimo jména Feriho zmínil i jména Martina Bendy a Bohuslava Sobotky. Jsou to lidé, kteří sice nevstoupili do vrcholné politiky ve stejném věku jako D. Feri, nicméně pro život byli, resp. jsou rovněž odkojeni jen vysokou školou (u M. Bendy neúspěšně), aby zasedli do poslaneckých lavic a po více jak dvacet let už nepoznali jinou (skutečnou, případně fyzickou práci), než dobře placenou politickou činnost. Zmiňuji to proto, že na podobnou politickou kariéru má nakročeno i Dominik Feri. Jeho nemalá popularita a otevřená podpora z řad mladé generace mu může nepřímo pomoci nejen v jeho práci místního politika, ale současně (protekčně) také při studiích ke „zdárnému“ studiu na PF UK a posléze třeba i jeho „úspěšnému“ ukončení (viz zkušenosti s některými studenty ZČU).

Oba jsou totiž dokladem toho, jaký negativní vliv na mladého politika má pohodlná, ničím nezavazující a za nic neodpovídající práce poslance, potažmo politika v různých státních nebo veřejných funkcích. Naprosté odtržení od reality, od běžného, často krušného a složitého života občanů z nich jejich činnost dělá politiky ergo kvákající žáby, které kvákají o slibech, nadějích a perspektivách, které však zůstávají jen v rovině falešného, nevěrohodného, politického populismu. Nepřeji mladé mu Dominiku Ferimu nic špatného, ale obávám se, že z něj dobrý politik nebude. Jednak proto, že je na politiku příliš mladý a tedy i nezkušený, že jej semele opravdová politika, o které se všeobecně tvrdí, že je svinstvo. Připočteme-li k tomu i jisté ambice, jak naznačil Die Welt, které se snad do něho vkládají z pohledu EU a vysoké evropské politiky, pak z něj sice může být politik, který však rozhodně nebude ku prospěchu ani České republice, ani občanům. O tom to vlastně všechno je.

Jiří  B a ť a

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#2 jelvl@seznam.cz 2017-03-27 10:00
Z jeho výrazu v obličeji je poznat, že má nás všechny i s naší republikou na háku. !!!!§§§§!!!!! Dosazený vazal!§!§!§!§!§
#1 damirr@volny.cz 2017-03-27 06:29
Jak se nám množí idioti ze všech stran, tak se nám i hroutí naše země. A když vezmeme v úvahu naše školství s šířením inkluze a i možnosti vysokých škol, kde se za peníze stane i z vola "vzdělanec", pak se už nemůžeme divit zhola ničemu. Peníze, peníze a zase jen peníze, ale zase na druhou stranu lidstvo díky penězům se stává degenerovaným stádem tupých ovcí a to vládnoucí třída potřebuje.

Facebook komentáře