Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nový měsíčník Práce a solidarita

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

 

Vydává jej SPaS, což je zkratka pro Spojenectví práce a solidarity. To sdružuje na společné platformě občanské a politické organizace, iniciativy, ale i jednotlivce, přesvědčené o tom, že se lidé práce musí znovu chopit emancipační iniciativy a získat zpět postavení, které jim ve společnosti, založené na solidaritě, právem náleží.

 
  • novy-mesicnik-prace-a-solidarita

Spojenectví práce a solidarity je dlouhodobý projekt. Chce se propojovat s dalšími sítěmi organizací různého typu. Mohou to být družstva, ekologická, genderová či duchovní hnutí a další iniciativy, třeba i platformy nebo místní organizace politických stran, které bude spojovat hledání alternativy k současnému neudržitelnému systému a důraz na aktivity zdola. Emancipace člověka musí být dílem člověka samotného.

Spojenectví Práce a Solidarity může zásadně přispět k zastavení hospodářského a sociálního rozvratu a k nastoupení cesty ke společnosti založené na solidaritě a odpovědnosti.

„Vývoj organizace a programu SPaS dosáhl bodu ve kterém je potřebné mít periodikum reprezentující její dlouhodobé postoje a stanoviska, a které může přinášet delší analýzy a polemické texty. Bezprostřední reakce na důležité události mohou zájemci nalézt na internetové stránce www.i-spas.cz , nebo na facebooku Spojenectví práce a solidarity.

Protože jsme se na vydávání tohoto měsíčníku dohodli na konci roku 2012 s tím, že začneme s jeho vydáváním od ledna, nezbylo mnoho času na detailní na dohodu o obsahu měsíčníku a o spolupráci na něm. Tímto žádáme o pochopení, toleranci a v případě zájmu také pomoc nebo spolupráci. Ta může spočívat v kritických připomínkách konkrétního obsahu, případně v zasílání textů nebo obrázků, které by mohly měsíčník zpestřit a zatraktivnit.

Toto první číslo je třeba chápat jako provizorium. Pokud by šlo o komerční projekt, samozřejmě by nebylo možno začít s takovou mírou improvizace. Nám však nehrozí finanční ztráta, ale jenom pomalejší růst zájmu. Věříme, že Vás technické a formální nedostatky neodradí a měsíčník PaS se pro Vás stane zdrojem informací i příležitostí k polemice o důležitých otázkách společenského vývoje.“

To jsou úvodní slova editora, někdejšího ministra zdravotnictví, MUDr. Ivana Davida (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Nejzajímavějším článkem je rozhovor I. Davida s Petrem Schnurem: Podaří se zastavit devastující neoliberalismus?

Dalšími autory nekonformních statí jsou např. doc. Ilona Švihlíková, Milan Rokytka aj.

Je třeba předeslat, že stati jsou určeny spíše pro náročnější a přemýšlivé čtenáře.

Nejbližší akcí SPaS je přednáška Doc. Ing. Ilony Švihlíkové, PhD.: Mocenská asymetrie dneška - s těmito náměty:

Kam nás vedou současné mocenské asymetrie mezi: - finanční a reálnou ekonomiku - politikou a ekonomikou - Západem a BRICS?

Přenáška se koná 7. února 2013 od 17 hodin v Domě odborových svazů v Praze.

Ivo Krieshofer

Facebook komentáře