Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Hurá do středověku!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Pan Josef Klíma je zkušený novinář, který si vybudoval určitou důvěryhodnost díky vybíraným tématům i své vizáži. Nezabránilo tomu ani někdejší účelové přizpůsobování fakt autorským záměrům, když spolupracoval s Radkem Johnem na pořadu Na vlastní oči.

  • hura-do-stredoveku

Včera jsme mohli vidět jeho pořad o občanech, kteří si ve své znuděnosti vybrali středověké lancknechty za svůj vzor. Opatřují si vlastní prací i pomocí peněz středověké pancíře a zbroj a pořádají souboje s meči, sekyrami a jinými středověkými zbraněmi. Nejde však o předem pečlivě nacvičené divadlo pro diváky, ale o skutečné bitvy, v nichž zvítězí ten, kdo způsobí protivníkovi takové zranění, že ten už nevstane. Kdo zůstane stát, ten vyhrává. I když v těchto hrátkách není cílem někomu ublížit, pouze vyhrát, z pořadu jasně vyplynulo, že krvavým zraněním a zlomeným kostem se souboje nevyhnou.

Také jsme se dověděli, že tato mužná zábava je novým „sportem“, který se odehrává v mnoha zemích v Evropě i zámoří, a že náklady na kvalitní výstroj se dají počítat i na tisíce dolarů. Pan Klíma zřejmě usoudil, že tomuto novému „sportu“ pomůže k popularitě, a proto jej představil veřejnosti. Doufejme, že bude úspěšný, a že se časem bitvy zakuklenců v brnění brzy ocitnou v programu olympijských her, podobně jako salta na snowboardech či jiné nebezpečné akrobatické kousky. Lidé adrenalin a krev milují, určitě by takováto show měla náležitý finanční úspěch. Ostatně „panem“ a hlavně „circenses“ poskytovali vládcové lidu už ve starém Římě. Tak jaképak fraky.

Jen mi nejde do hlavy jedna věc.

Když se rozhodnou fotbaloví chuligáni řešit své spory rvačkami na tribunách, zasáhne policie. OK. Ale proč zasahuje rovněž tehdy, když si tito nadržení nadsamci dají sraz někde na louce, aby pomocí pěstí či basebalových pálek rozhodli, čí klub je lepší?

Vždyť ti hoši dělají ve skromnějších podmínkách totéž, co Klímovi opancéřovaní zbrojnoši kdesi mezi hradními zdmi!

To mi holt rozum nebere.

Ivo Krieshofer

Facebook komentáře