Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čtyři hodiny vězni Českých drah

Po pozdním ukončení pátečních pracovních úkolů se syn vydal za svými rodiči do Mutějovic na Rakovnicku. Využil k tomu rychlík 1222 linky R24 z Prahy - Veleslavína do Rakovníka odjíždějící v 19:19 hod. s navazujícím spojem na Most. Daleko nedojel, stejně jako zhruba padesátka dalších cestujících. U Pavlova padl v důsledku bouře a přívalového deště na předek vlaku strom a souprava se zastavila. Nikomu se naštěstí zatím nic nestalo. Cestující očekávali, že zanedlouho přijede náhradní autobus, a že v jízdě budou pokračovat.

  • ctyri-hodiny-vezni-ceskych-drah

 

Skutečnost ale byla jiná.

Zřejmě v souladu s přepisy zůstaly vagony uzavřeny a nikdo nesměl vystoupit, ačkoli zanedlouho nedaleko od místa nehody už dojelo několik mobilem přivolaných osobních aut s příbuznými. Trať je v tomto úseku jednokolejná, takže nebezpečí průjezdu jiné soupravy nehrozilo. Pak se čekalo poměrně dlouho na příjezd drážních techniků, kteří situaci posoudili a přivolali další odborníky k dokumentaci. Mezitím vniklo mezi lidmi napětí a několika ženám se udělalo nevolno. K dispozici nebyla ani kapka vody. Byli přivoláni hasiči a sanitka, aby zvlášť zdravotně postiženou ošetřili a dopravili k sanitce. Ostatní cestující opustit vlak nesměli a bezmocně čekali, jak se situace vyvine. Nebylo prý v kompetenci vlakvedoucího (průvodčí) povolit opuštění vagonů. Po několika hodinách se podařilo poškození soupravy provizorně opravit a rychlovlak opatrně pokračoval dál až do Rakovníka, kam dorazil o půlnoci.

Tím směrem většina cestujících cílila a byla doma. Ne všichni. Navazující poslední spoje už dávno odjely, a tak na konečné zůstalo několik lidí, kteří směřovalo do Jesenice a také syn s dalším, směřujícím do Solopysk. Služba v Rakovníku se dlouho snažila zajistit pro ně taxi, což se po velké snaze nakonec podařilo. V okresním městě se po dlouhém telefonování našel jediný taxikář. Ten odvezl zájemce do Jesenice a naštěstí se dal přemluvit, aby odvezl i druhou várku ve směru na Louny. Tří skupinu taxikář odmítl, protože měla sebou psa. Cestující si museli taxi hotově zaplatit ze svého, s příslibem, že jim ČD náklady proplatí.

Vyčerpaný syn dorazil za rodiči ve tři hodiny ráno.

Nehoda ukázala na četné související problémy. Vyvstává otázka, proč ČD nezajistily náhradní autobusovou dopravu také pro cestující tohoto vlaku. Protože to nikdo kompetentní neudělal, nebo proto, že sehnat bus za současného nedostatku řidičů je téměř nemožné?

Proč hasiči nebyli požádáni, aby pomohli vystoupit těm, kdo o to žádali, už před kolapsem té cestující?

Jak to, že nikdo nezajistil cestujícím uvázlým v soupravě alespoň čistou pitnou vodu, když voda ve vlacích je jen užitková?

Proč vlakový personál nemá dostatečné kompetence k okamžitému rozhodnutí?

Snad nám to České dráhy vysvětlí!

Ivo Krieshofer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře