Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Klíčový výbor doporučil zveřejňování smluv ČEZu, Českých drah a dalších státních firem

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Praha, 10. května 2018 – Návrh Pirátů na zveřejňování informací a smluv podniků ovládaných státem dnes prošel Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému předsedá šéf Pirátů Bartoš. Stávající legislativa obsahovala nekoncepční výjimku pro firmy ovládané státem a obcemi, které vydaly akcie nebo dluhopisy obchodované na burze. Jednání tohoto výboru pro veřejnou správu bylo klíčové, neboť byl sněmovnou určen jako garanční.

  • klicovy-vybor-doporucil-zverejnovani-smluv-cezu-ceskych-drah-a-dalsich-statnich-firem

Předkladatel návrhu Jakub Michálek komentuje dnešní jednání: „Na minulém jednání výboru pro veřejnou správu jsem uvedl celou řadu kauz spojených s ČEZem a objevují se nové. Chceme dát občanům možnost kontrolovat hospodaření těchto firem a omezit plýtvání, korupci a trafiky.

Ostatně i sama vláda uvádí ve svém vládním prohlášení záměr prosadit novelu zákona o registru smluv. Námitky jiných stran se týkají především oblasti konkurenceschopnosti a bezpečnosti. Tyto aspekty už upravují příslušné zákony anebo jsme navrhli potřebná doplnění.“

„Zákon o registru smluv a zrušení výjimek je jednou z 20 prezentovaných pirátských priorit. Nyní máme příležitost vykostěnou legislativu napravit. Za dnešní posun patří díky nejen Pirátům, našim legislativcům a odborníkům, ale i poslancům stran, kteří návrh podpořili. Je to zatím malé vítězství a ještě dlouhá cesta před námi,“ uvedl Ivan Bartoš.

Návrh je nyní zaparkován na Ústavně právním výboru a Výboru pro bezpečnost, které jeho projednávání přerušily na neurčito. „Přerušení jednání může být záminkou, aby návrh nebylo možné zařadit na program Sněmovny,“ popisuje další cestu pirátského návrhu Jakub Michálek. Zveřejňování smluv ČEZu naráží na nejsilnější odpor zejména mezi lidovci a KSČM.

--

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

-----------------------------
 

Piráti chtěli po Ťokovi objasnit další kroky po zrušení výsledku tendru na mýtné

Praha, 10. května 2018 – Piráti oceňují rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kterým zrušil výsledek výběrového řízení na vybudování a provoz systému na výběr elektronického mýta po roce 2019. S tendrem byla spojená řada otázek, které nebyly dodnes zodpovězené. Odpovědnost podle strany leží na ministru dopravy Danu Ťokovi, po kterém chtěli na dnešní schůzce Kontrolního výboru Piráti objasnit, jak bude postupovat. „Je jasné, že se jedná o značnou komplikaci.

Chtěli jsme od ministra Ťoka dnes vědět, jaký má plán B a jak se vypořádá s výtkami, které obdržel,” uvedl Pirát Lukáš Černohorský, místopředseda Kontrolního výboru. „Na dnešní schůzce Kontrolního výboru jsem vznesl otázku, zda není pro stát vhodnější, aby systém výběru mýtného provozoval stát, což Ministerstvo dopravy nakonec připustilo,” dodal Černohorský. „Pokud se pouštíme do tendru s takovým rozsahem a dopadem na dopravu, není možné, aby kolem něho panovalo tolik nejasností,“ okomentoval zrušení výsledku tendru na mýto pirátský poslanec Ondřej Polanský, místopředseda Podvýboru pro dopravu. „Ihned po zveřejnění rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jsem požádal Hospodářský výbor, aby problém tendru na nový systém projednal.

Zabývat se tím ale nakonec bude Poslanecká sněmovna na příští schůzi. Piráty bude zajímat především hospodárnost celého záměru,” dodal Polanský. Jednou z klíčových věcí, která budila negativní ohlasy jak mezi odbornou veřejností, tak zástupci měst a obcí, bylo stanovení zpoplatnění dodatečných 900 km silnic I. třídy. Proč byl právě takový rozsah zvolen, nebylo během celého procesu objasněno. Jakub Dušánek Mediální odbor Pirátské strany

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 Přemysl Javornický 2018-05-12 21:49
Kdopak tu soutěž asi zpracoval a kdopak to asi podepsal? Jak prosté, vyhodiit a nahradit poctivými a schopnými.

Facebook komentáře