Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Časovaná bomba a tři pilíře v nedohlednu

Ivo Bubeník

Stejně jako po listopadu se dnes navzdory ekonomickému růstu a vládní krizi hovoří v médiích o dalších nutných reformních krocích, reformách atd. Např. to tvrdí znovu zvolený šéf Hospodářské komory V.Dlouhý. Ekonomce Šichtařové se zas nelíbí jiné věci, ale poradce Babiše Aleš Michl v televizi jásal. Největší šok ovšem způsobil novopečený ministr financí Pilný.

Babišův nástupce totiž jedním dechem řekl, že se blíží doba, kdy penzijní systém »dojede«. Varování ohledně budoucích penzí jsme už za těch 25 polistopadových let slyšeli snad tisíckrát. Ekonom Zbyněk Fiala píše o ekonomice na webu VASEVEC jako o „dobrých číslech s blbou náladou“. Neměl ovšem na mysli budoucí penze. Takže když se některým zdá, že vše fantasticky funguje jak má, realita je jiná než nám vlády a jejich média vtloukají denně do hlavy.

  • casovana-bomba-a-tri-pilire-v-nedohlednu

Vezněme tedy to prohlášení ministra Pilného o budoucích penzích důkladněji. Ať to politici okecávají všelijak, i v tom českém kapitalistickém systému (džungli) máme totiž nadále státní penzijní systém. Vládní terminologiií Klausových podfukářů tzv. průběžný sytém. Jinak řečeno stát vybírané příspěvky na soc.pojištění (penze) přerozděluje komunisticky vesele dál. Ročně je to více než 300 mld a výdaje nebudou klesat, ale jako na potvoru růst. Pak měl ministr Pilný pravdu, když se leká, z čeho budoucí penze platit. Nikomu z politiků, bankéřů, ekonomů i novinářů toto levicové přerozdělování a jízda do dluhů zřejmě ani nevadilo, a nevadí. Je to o to pozoruhodné, když zvážíme fakt, že se po listopadu vlastně všechen kapitál zprivatizoval, jenže penzijní systém nikoliv.

Apropó: Vždyť většina z obdivovaných „vládních ekonomů“ vystudovala komunistickou VŠE v Praze (Klaus, Dlouhý, Zeman, Pilip, Rusnok, Pilný). A ti mladší? To jsou Klausovy tzv.pravicoví experti, „kteří např. nechápou rozdíly mezi účetní a tržní cenou“. Dnešní plátci do systému neví, kolik vlastně v budoucnu dostanou a vlády, aby přežily, mlčí. Co bude v budoucnu? Dobře si pamatuji jak v roce 2002 před parlamentními volbami ODS slibovala dodatečně „zprivatizovat stáří“ a JEJÍ státní pilíř měl poskytovat jen minimální penzi asi 4000 korun! Silně pohořela. Zvítězila ČSSD se 30,20 % hlasů, ODS skončila na druhém místě. Jenže dlouho se raději o časované bombě jak penze ufinancovat mlčelo unisono. Stát tak žije jen z vybraných daní (které jsou „mírně vyšší“ než dříve), takže se zdá jak vše mladým báječně se slušným platem vychází.

Jenže na to, aby stát udržel slušnou úroveň penzí, určitě nebude mít, pokud se nezvýší daně. Stalo se tak proto, že se původní kapitál prodal hluboko pod tržní cenou, tedy korupčně a jeho noví vlastníci tzv.českých podniků, správněji cizích firem na našem území, rýžují ročně stamiliardy v zisku či dividendách. Jinak řečeno: politici prodali všechen podnikový kapitál i banky tak debilně jako Sobotka OKD Bakalovi. V Praze se asi neví, co je to kapitál, když jej „vlastnil či vlastní stát“.

Při správné privatizaci tyhle podniky mohly financovat budoucí penze. A tak když už „stát nic nevlastní“, politici to maskují deficity uvalované na nic netušící občany. Nová vláda (Babiš) jistě prosadí falešně líbivý minimální deficit 50 mld a pojede se vesele dál do dluhů. Možná se bude brzy tvrdit, že přechod na EURO vše vyřeší. Královsky placení politici nás na podzim u voleb zase ukecají a „mediální trouby“ to ještě nějaký čas pomohou kamuflovat. Vždyť to takhle vážení čtenáři „funguje“ už 25 let! Jenže všemu dočasně jako ta Sovětská vojska.

Legenda polské transformace Leszek Balcrerowicz a „polský Klaus“ nedávno v rozhovoru pro týdeník FAKTOR S sdělil, že ideální systém pro důchodové zabezpečení je uzákoněný systém, který už mají téměř 50 let ve Švýcarsku. Tři pilíře stojí na povinném průběžném, povinném fondovém a dobrovolném fondovém pilíři. Je prý stabilní, relativně snadno ufinancovatelný a senioři se mohou těšit na slušné příjmy v penzi.

Nač se mohou těšit naši budoucí penzisté- dnešní mladí? To zjevně neřeší ani Babiš. Ač má jeho fungl nový ministr financí stoprocentní pravdu, nic kloudného ho zatím nenapadá. A Sobotka, ODS či někdo z lidovců? Totéž v bledě modrém. Řešení budoucích penzí je v nedohlednu a zase se odkládá. A stamiliardy tečou „ven bez úžitku“.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 Bedrich Pavelka 2017-06-08 20:15
Zapomínáte na to że ve Švýcarsku je minimálnī mzda kolem 85 0000 Kč. Proč pořád pomlouváte komunisty, když důchody fungovaly. Samozřejmě nebyly nijak veliké, ale nikdo nežebral a naby!i bezdomovci. Dnešnï garnitůře nejde vůbec o lidi. Všeci kdo podporujou vládu se chcou vrátit do dvacátých let minulēho století!!
Citovat
#1 miroslav petr 2017-06-08 17:09
Nezávidím dnešním mladým jejich stáří.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře