Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA zaplatily svědkům v kauze Lockerbie tři miliony

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • lockerbie-migrahi
Dvě klíčové postavy usvědčení Libyjce Abdal Basata Midžráhího z pumového útoku na letoun PanAm nad skotským Lockerbie dostaly od Spojených států za svůj podíl při procesu celkem tři miliony dolarů. Toto zjištění je součástí rozsáhlé složky dokumentů, kterou Midžráhího právníci připravili pro odvolání svého klienta. Britská vláda nakonec ale Midžráhího propustila z vězení ze zdravotních důvodů, výměnou za to, že nepodá odvolání a nic ze spisů se tak nedostane ne veřejnost. Celé tehdejší vyšetřování pumového útoku se tak mění ve frašku.

Podle dokumentů dostal Malťan Tony Gauci od amerického ministerstva spravedlnosti dva miliony dolarů za poskytnutí klíčového svědectví ohledně oděvů podezřelého a další milion dostal jeho bratr Paul Gauci, který sice u soudu nesvědčil, ale jeho role byla důležitá při identifikaci oblečení a při „podpoře odhodlání svého bratra". K oběma platbám vyzvala americkou stranu skotská policie, která atentát nad Lockerbie vyšetřovala.

Tajné uplácení svědků se provalilo už v roce 2007, kdy skotská soudní komise rozhodla, že v Midžrahího případě mohlo dojít k porušení zákonů a umožnila mu odvolání. Komise ale tehdy nezjistila, kolik peněz přesně bratři Gauciové dostali.

Celé rozsáhlé dossier původně připravené k Midžrahího odvolání je dostupné online.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře