Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajina na pokraji sociálně ekonomické propasti

Sčítání hlasů na Ukrajině stále ještě pokračuje, a Petro Porošenko už přijímá blahopřání od předáků různých zemí.

  • ukrajina-na-pokraji-socialne-ekonomicke-propasti

Mezitím dokonce západní experti, o ruských už ani nemluvě, nemají vůči Porošenkovi velký optimismus. Například podle názoru The Washington Post je tento nejpravděpodobnější nový prezident Ukrajiny postavou ze zkrachovalé minulosti země spojené s neefektivní vládou, rozrůstající oligarchií a neuvěřitelnou korupcí.

Americký časopis Forbes podotýká, že Porošenko je kandidátem podnikatelů, kteří od něho očekávají opatření proti korupci a reformy. „Nesplní-li vláda a nový prezident tato očekávání, Ukrajina tyto chyby nepřežije“, věští Forbes. Kanadský list Globe and Mail ze své strany podotýká, že nový prezident bude muset obnovit rozkládající se ekonomiku. Tento názor sdílí také německý Der Spiegel, který označuje Porošenka za prezidenta bez státu.

Sociálně ekonomická situace na Ukrajině se charakterizuje strukturální deformací průmyslu, zesílením surovinového zaměření vývozu, velkou závislostí ekonomiky na vnějších energetických zdrojích. Zastavuje se práce kdysi pokrokových a mohutných podniků, chátrají celá odvětví a je prakticky zničena sociální sféra. Centrální úřady nebyly schopny efektivně řídit stát. Odsud růst destruktivních nálad a napětí ve společnosti.

Obyvatelstvo nakupuje dolary, mnozí lidé přestali chodit do kaváren a dokonce do kadeřnictví. Taxikáři, i přesto, že je benzín drahý, snižují tarify, ale stejně nemají koho vozit. Důchodci žádají o indexaci příplatků. V zemi byla zaznamenána kriticky nízká porodnost a nadměrně vysoká úmrtnost. Potraviny se zdražily dvojnásobně, léky – o 50%, komunální služby a plyn – o 50%.

Podle názoru expertů se katastrofální stav ukrajinského státu nedá napravit bez pomoci vnějších sil. Odsud je pro Porošenka hlavním úkolem najít správnou bilanci mezi zájmy mohutných sousedů země na západě a na východě. Toto řekl moskevský politolog Bogdan Bezpalko:

- Nemyslím si, že Porošenko bude moci provádět nezávislou politiku. Ukrajina je země, která značně závisí jak od Ruska, tak i od Západu. Bez Ruska nemůže být Ukrajina ekonomicky samostatnou zemí. A bez Západu by se Porošenko nedostal k moci.

Mezitím nepodaří-li se Porošenkovi v nejbližší budoucnosti zahájit program obnovení národní ekonomiky, čeká zemi další kolo sociálního napětí (což stát určitě nepřežije). To je hlavní historická výzva pro nového ukrajinského prezidenta.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2014_05_26/Ukrajina-na-pokraji-socialne-ekonomicke-propasti-3337/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře