Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Snižme rozpočet EP o 24 % ročně

  • evropsky-parlamwent-gaza

Úspory téměř půl miliardy eur lze dosáhnout omezením byrokracie. Zatímco národní vlády přijímají úsporná opatření, aby snížily svůj dluh a posílily hospodářský růst, Evropský parlament požaduje navýšení svého rozpočtu. Studie nadace New Direction - The Foundation for European Reform ovšem ukazuje, že rozpočet EP by naopak mohl být výrazně ponížen. Studie s názvem „Konec excesům - škrty ve výdajích Evropského parlamentu" navrhuje zcela konkrétní škrty, které by rozpočet EP zkrátily o 400 mil. € ročně, tedy zhruba o 24 %.

 

Prezident nadace New Direction, europoslanec Geoffrey Van Orden, při prezentaci studie řekl: „Navrhované škrty ve výdajích by napomohly ušetřit téměř půl miliardy eur, aniž by došlo k omezení základních funkcí EP."

Podle Van Ordena je příčinou rostoucích výdajů masivní inflace parlamentní byrokracie. Od rozšíření EU v roce 2004 se počet zaměstnanců zvýšil z 3 946 na 6 245, počet poslanců ovšem vzrostl pouze o čtyři (ze 732 na 736). A více než 1 000 zaměstnanců EP vydělává oficiálně nepoměrně více než poslanci.

Co a jak je možné změnit?

 
  • Na překlad dokumentů je ročně vynakládáno minimálně 100 mil. €, ztoho celých 90 mil. € na tzv. přípravné dokumenty. Počet jazyků přípravných dokumentů by se měl snížit na pět až šest. Tímto krokem by se ušetřilo 40 mil. € ročně a na práci EP by to nemělo prakticky žádný dopad.

  • Zrušme nový projekt muzea „Dům evropské historie" - náklady se mají vyšplhat až na 150 mil. €. Rovněž udržování 34 „informačních kanceláří", které vkaždém členském státě zaměstnávají více než 200 zaměstnanců, stojí každý rok přes 44 mil. €. I zde lze ušetřit.

  • Parlament má k dispozici přes 63 budov, což je o polovinu více než vroce 2002. Přesto bylo 26. září 2011 rozhodnuto, že EP ve Štrasburku koupí další budovu (za 6,7 mil. €) a opraví ji (za dalších 9,2 mil. €). Krom toho by se měly renovovat i kanceláře poslanců (za 30 mil. €). Pokud by EP snížil každé tři roky počet čtverečních metrů, které má kdispozici, o 10 %, ročně by ušetřil 25 mil. €.

  • Mzdy europoslanců by měly být zmrazeny (činí 93685 € ročně). Příspěvky na výdaje europoslanců dnes dosahují 4200 € na osobu a měsíc. Měly by být sníženy o 10 %, stejně jako cestovní náklady.

  • Nejvýznamnější úsporou by bylo zrušení druhého sídla EP ve Štrasburku. Pořádáním všech plenárních zasedání v Bruselu by se rozpočet EP zkrátil minimálně o 200 mil. € ročně.

V České republice byla studie publikována ve spolupráci s Centrem pro studium demokracie a kultury. Anglickou verzi si můžete stáhnout zde.

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře