Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rozpínavá švýcarská krajní pravice

  • svycarsko-mapa
Úspěch G.Wilderse na holandské politické scéně vedl v těchto měsících politiky Švýcarské lidové strany k návrhu změnit ústavu platnou od roku 1848, která by napříště umožňovala připojení nových území ke Švýcarské konfederaci.

SVP přímo navrhla, že by bylo možná dobré, kdyby v zemích jako je Alsasko a Bádensko-Württembersko, a dále na francouzských územích Jura, Ain, Savojsko a Horní Savojsko, italských Aosta, Varese, Como, Bolzano a v rakouském Vorarlbersku proběhla místní referenda, která by pak navázala na švýcarskou ústavu tak, aby se tato území stala součástí spříseženstva (názorná mapka je k vidění zde).

SVP je viditelně povzbuzena svým úspěchem z loňského 29. listopadu, kdy referendum na její návrh odmítlo výstavbu dalších minaretů v zemi.

Pohledná švýcarská prezidentka Doris Leuthardová jen kroutila hlavou a legislativci v Bernu návrh na změnu ústavy briskně odmítli.

Poslední návrh SVP na vrácení způsobu hlasování v kantonu Appenzell Dadora (venkov) také nebyl o tomto víkendu přijat, možná proto, že by se hlasovalo tak jako ve 13. století, tedy nejen na náměstí (a téměř podle cechů), ale zejména viditelně. Přesto, tento typ neanonymního hlasování ve Švýcarsku nadále existuje, a to v kantonu Glarus a Appenzell/vnitřní část.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře