Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Oskar Krejčí: Plynová princezna

  • tymosenkova
Rozhořčení Evropské unie nad probíhajícím procesem s bývalou ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou je přirozené: je plně v kontextu s arogantním paternalismem, který Brusel i Washington dávají v posledních letech najevo vůči všemu dění na východ od Košic.

Na dnes ohlášené čtení rozsudku se týká otázky, zda expremiérka překročila své pravomoci při podpisu smluv s Ruskem o dodávkách plynu v lednu roku 2009. V podtextu europropagandy se jedná o politický proces vyvolaný současným proruským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Cílem má být pomsta Moskvy a zajištění, aby se Julie Tymošenková nemohla účastnit parlamentních a prezidentských voleb.

Jenže: Moskva tvrdí, že smlouvy jsou platné a trvá na nich – jakékoliv jejich zpochybnění pokládá za pro sebe nevýhodné. Také současný prezident dává najevo, že se jej soud netýká. Ví totiž, že nový konflikt kolem dodávek plynu by mohl přijít Ukrajinu velmi draho. Otvírá se totiž severní plynová cesta, která by mohla velice rychle Kyjev připravit o část tranzitních poplatků. Což by asi někomu vyhovovalo.

V této logice také výhrady proti postupu Tymošenkové nevyjádřil současný prezident Janukovyče, ale jeho prozápadní předchůdce a rival Viktor Juščenko. Učinil tak hned po podpisu smluv, ale i jako svědek u soudu proti expremiérce.

Je obtížné říci, zda Julie Tymošenková své pravomoci překročila. Média a lidé na ulici dávají najevo, že jsou schopné odpřisáhnout pravdivost obou dvou tvrzení. Proto ale byly vymyšleny soudy: někdo musí říci, kde je pravděpodobně pravda a jak postupovat dál.

Západní arogance je obsažená v představě, že jakákoliv východní soud je tendenční, zpolitizovaný. Jenže – co když zpolitizování do jednání soudu vnáší právě Západ? Věčné řeči o korupci na Východě doprovází až téměř stejně častá politická i mediální ochrana politiků a oligarchů, kteří jsou souzeni pro podezření z korupce či zneužití pravomocí. Čeho se bojí? Že by někdo podobná soudní jednání mohl požadovat i na Západě?

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře