Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obama uznal proruského prezidenta Ukrajiny

  • obama-telefon
Zatímco Julia Tymošenková dál odmítá uznat vítězství Viktora Janukovyče v prezidentských volbách, její snahy o zpochybnění hlasování budou čím dál těžší.

Poté, co OBSE volby uznala za férové a bez zásadních chyb, poblahopřál vítězi a předákovi Strany regionů k vítězství i Barack Obama s tím, že volby byly projevem rozvoje demokracie na Ukrajině. Janukovyč vyjádřil naději, že se vztahy s USA budou vyvíjet na základě důvěry a vzájemné úcty.

Důkazem, že USA nástup šéfa proruské strany do čela Ukrajiny akceptují, byl už dřívější blahopřejný telefonát gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Pak Janukovyčovi volali také prezidenti Francie a Polska Nicolas Sarkozy a Lech Kaczynski a další.

Janukovyč ve volbách 7. února získal podle oficiálních údajů 48,95 procenta hlasů, jeho soupeřka Julia Tymošenková 45,47 procenta. V této souvislosti se objevily názory, podle nichž by měl Janukovyč ponechat Tymošenkovou v úřadu premiérky. Překonal by tak její nynější umanutost a navíc by tím prý přispěl i ke sjednocení země rozdělené a dva zhruba stejně silné bloky, přičemž západní část Ukrajiny je tradičně prozápadní, zatímco průmyslové srdce země na východě inklinuje k Rusku.

Viktor Janukovyč, byť ještě není ani zdaleka není v úřadu, už slíbil přezkoumání vztahů s Ruskem, nabídl Gazpromu i Západu podíl v ukrajinském systému transportu zemního plynu a oznámil, že vrátí ruštinu do ukrajinských škol.

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře