Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nový nepřítel švýcarských populistů

  • svp-banner
Poté, co uspěla se svým referendem proti islámským minaretům, zaměřila se populistická Švýcarská lidová strana (SVP) na další hrozbu - tentokrát ze severu. Před nadcházejícími lokálními volbami v kantonu Curych se soustředí na Němce, a co je horší, zdá se, jako by její protiněmecké tažené získávalo mainstreamovou podporu.

Krajně pravicová Švýcarská lidová strana (SVP) po svém spektakulárním vítězství v boji proti minaretům nehodlá usnout na vavřínech, a tak si našla nového nepřítele: Němce.

Před březnovými lokálními volbami v Curychu zahájila kampaň proti Němcům, kteří se v tomto německy mluvícím kantonu usadili, že prý zabírají akademické posty na švýcarských univerzitách. A zatímco výpady proti „německé špíně" ve švýcarských slonovinových věžích přesně odpovídají rétorice strany, zdá se, že - stejně jako v případě minaretů - nacházejí odezvu i u širších mas.

SVP celou kampaň nedávno přiživila inzerátem v novinách, který hlásal „Jsou Němci rasa?" Strana tak reagovala na dopis dvou stovek profesorů curyšských univerzit, kteří SVP obvinili z rasismu a xenofobie. Akademici dopisem odmítli dřívější kritiku SVP, která tvrdí, že němečtí profesoři na univerzitách v Curychu při obsazování akademických míst upřednostňují své mladé krajany před Švýcary. Kampaň SVP už přitom ale nezmiňuje, že na univerzitách v Curychu jsou němečtí profesoři oproti Švýcarům v menšině.

Za celou akcí je nejspíš skutečnost, že mozek kampaně, člen SVP Christoph Mörgeli, nedávno přišel o profesorské místo na univerzitě na úkor profesora z Německa. „Není to o mě," ohradil se důrazně v televizní diskusi Mörgeli. „Když ale někdo platí daně a vykonává vojenskou službu, pak ho musí nutně překvapit, když mu najednou začne šéfovat někdo, kdo se jmenuje Schulze." Mörgeli přitom zpochybnil i čestný doktorát, který univerzita v Bernu udělila německé kancléřce Angele Merkelové, neboť to prý je důkaz „podlézavosti" vůči Němcům.

Zatímco podobné výroky lze od člena SVP očekávat, ostatní hosté televizní diskuse překvapili svou ochotou protiněmeckou kampaň podpořit. Například bývalý šéf německé televizní stanice Sat 1 Roger Schawinski prohlásil, že by Švýcaři při hovoru s Němci neměli používat hochdeutsch, čili klasickou němčinu, ale němčinu švýcarskou. Schawinski byl vždy považován za liberála, který často vystupoval proti xenofobii, nyní ale dodal: „I v případě Jugoslávců přece tvrdíme, že se integrují prostřednictvím jazyka." O problému „vyčlenění" hůře vzdělaných Švýcarů z pracovního trhu kvalifikovanějšími Němci pak pohovořil i letitý sociálnědemokratický poslanec Rudolf Strahm.

Ve Švýcarsku se 7,6 milionu obyvatel dnes žije asi 250 tisíc Němců, přičemž 28 tisíc z nich se usadilo v kantonu Curych. Hlavním lákadlem pro ně byla úroveň zdravotní péče a kvalita vysokoškolského vzdělání a počty těchto přesídlenců s každým rokem rostou.

Protiněmecká kampaň SVP se prozatím soustředí jen na Curych, kde se budou volby konat 7. března, pokud se ale podaří voliče oslovit, může se stát tématem i celostátním. A slovní útoky na Němce už přinášejí ovoce. Curyšská policie oznámila, že už má informace o výhrůžkách Němcům. Jistá žena, která ve městě žije už třicet let, nedávno obdržela mrazivý vzkaz: „Kulka už na tebe čeká, ty mizerná Němko!"

-- Der Spiegel

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Macoch Punkva 2017-06-25 22:24
Držím palce SVP! Tady je ještě i něco jiného. Německo za přecpané muslimskými přistěhovalci, mnoho seniorů už prodalo svoje domy a vystěhovalo se kudy kam! A také i vysoká inteligence - viz profesoří, prý kvalifikovanejš í - se stěhují do Švýcar. Když jich tam bude ale hodně, nacpou se i do švýcarského parlamentu, kde ovlivní dosavadní politiku!
A švýcarům zůstanou oči pro pláč, neboť s kbelíkem se tak dlouho chodí po vodu, dokud.....
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře