Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nick Clegg: Británie musí přestat slepě poslouchat USA

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • clegg-nick
Letitý de facto systém dvou stran v Británii, který měl podle zažité logiky letos k moci vynést šéfa konzervativců Davida Camerona, dostává citelné trhliny.

Skutečným vítězem televizních předvolebních debat, mimochodem prvních v britské historii, totiž není ani Cameron ani labouristický premiér Gordon Brown, ale vůdce liberálních demokratů Nick Clegg.

Byl považován za naprostého outsidera, na vrchol popularity ale stoupá se sliby drastického zmenšení vlády, masivního okleštění nového britského vojenského jaderného programu a v neposlední řadě slibem, že bude razit nezávislou zahraniční politiku.

„Zvláštní vztahy" se Spojenými státy Clegg otevřeně označuje za zastaralé a tvrdí, že je na čase, aby britská zahraniční politika přestala být s tou americkou „spojena v kyčlích", přičemž válku v Iráku považuje za příklad toho, jak „Tony Blair a Gordon Brown skákali, jak Amerika pískala".

Liberální demokraté byli považováni za nevýznamné, nespokojenost Britů se zahraniční politikou labouristů i konzervativců to vše ale mění a zdá se, že Cleggovy šance ovlivňovat vývoj v zemi narůstají.

 

Facebook komentáře