Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Maďaři vyrazili Monsanto i Mezinárodní měnový fond (1/2)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Informace získané a zveřejněné organizací WikiLeaks tvrdí, že Spojené státy vyhrožují zemím, které jsou proti geneticky modifikovaným plodinám firmy Monsanto, obchodní válkou ve vojenském stylu.

Nevím, jak jste na tom vy, ale moje vlastní znalosti o Maďarsku jsou, řekl bych, nedostatečné, ba takřka bolestivě nicotné. Není to zrovna země, se kterou by se snadno jednalo, v neposlední řadě samozřejmě proto, že maďarština se vůbec nepodobá žádnému západnímu jazyku, který známe, snad až na finštinu. Navštívil jsem Maďarsko po pádu zdi a pamatuji si obrovské rozdíly, téměř až paradoxní, mezi chudobou venkova a hlavním městem Budapeští, které bylo mnohem bohatší než jiná hlavní města, jako například Praha. To bylo pozůstatkem statutu Budapeště coby místa setkávání západních a východních diplomatů a obchodníků.

  • madari-vyrazili-monsanto-i-mezinarodni-menovy-fond-1-2

To bohatství ovšem nebylo pro každého. Centrum města bylo plné žebráků, většinou Rómů. Ale pokračujme v paradoxech: Mercedes prodával v té době v Maďarsku víc luxusních modelů než kdekoliv jinde, údajně většinou také Rómům, i když jiným.

V následujících letech se bývalému východnímu bloku v anglosaském tisku věnovalo velice málo pozornosti. Víme, že většina těchto zemí je dnes v Evropské unii, ačkoliv jenom několik málo z nich bylo vpuštěno na posvátnou půdu eurozóny.

Jedna věc, které jsem si loni všiml, byla zpráva o tom, jak maďarský poslanec Victor Orbán vyhodil ze své země firmu Monsanto, giganta v chemickém, potravinářském a osivářském průmyslu, a dokonce nechal zarýt 1000 akrů půdy. Já sám nejsem moc shovívavý s formou Monsanto, nechvalně proslulou mnoha produkty, počínaje jedem nazývaným Agent Orange až po Round-up. Nemám rád ani podobné firmy, od DuPontu až po Sygentu; všechno jsou to bývalé chemické firmy, které se v určitém okamžiku rozhodly, že můžou prodávat ještě více chemikálií než kdy dříve, pokud je aplikují na každodenní potraviny nebo přímo do nich.  Patentování přírody samé je buďto pod úroveň lidstva nebo je to jeho největší úspěch. Ani jedno mne moc nezajímá. Takže Orbán (který má, mimochodem, v parlamentu dvoutřetinovou většinu) má v tomto směru mou váhavou podporu.

Tento úryvek je z  International Business Times z 22. července 2011:

Maďarsko zničilo všechna pole s GMO kukuřicí od firmy Monsanto

Maďarsko zvýšilo úsilí ve své snaze zbavit zemi GMO produktů firmy Monsanto. Zdá se, že půjde o další políček firmě Monsanto. V březnu byl zaveden nový předpis, který stanovuje, že semena mají být před uvedením na trh otestována, zda jsou geneticky modifikovaná.  Některá geneticky modifikovaná semena se totiž bohužel dostala k farmářům, aniž ti by o tom věděli.

Téměř 1000 akrů kukuřice, u které se ukázalo, že byla vypěstovaná z GMO sadby, bylo zničeno z nařízení náměstka maďarského ministra pro venkovský rozvoj, Lajose Bognara. Ten řekl, že GMO kukuřice byla zaorána, ale pyl z kukuřice se nerozšířil.

Na rozdíl od několika členů EU, v Maďarsku jsou GMO semena zakázaná. Bognar řekl, že kontroly budou pokračovat, i když je povinností prodejců osiv zaručit, že jejich produkty nejsou geneticky modifikované. Během vyšetřování kontroloři objevili mezi zasazenými semeny produkty firem Pioneer a Monsanto.

Paradoxně je mimořádně těžké najít zdroje, týkající se této problematiky. Ještě větší ironií je to, že je dokonce ještě těžší najít cokoliv, co by zmiňovalo zprávy Wikileaks o spojení mezi vládou USA a chemickým/osivářským průmyslem. Což je, dle mého názoru, zajímavé. Nejde přece o téma, které by bylo novinářsky nezajímavé. Prakticky jediná věc, kterou jsem našel, byl tento článek Anthony Gucciardiho na NaturalSociety.com.

USA zahájí „obchodní válku“ s národy, které odmítají Monsanto a GMO plodiny

Informace získané a zveřejněné organizací WikiLeaks tvrdí, že Spojené státy vyhrožují národům, které jsou proti geneticky modifikovaným plodinám firmy Monsanto, obchodní válkou ve vojenském stylu. Spojené státy žádají, aby země, jako je například Francie, které se rozhodly zakázat jednu z GMO odrůd kukuřice firmy Monsanto, byly „penalizovány“ za to, že odmítají Monsanto a geneticky modifikované potraviny. Tyto informace odhalují, jak daleko sahá vliv firmy Monsanto na klíčové pozice ve vládě Spojených států. Existují dokonce telegramy, které tvrdí, že mnozí diplomaté USA pracují přímo pro Monsanto. [..]

Pravděpodobně nejvíce šokující informace, kterou tyto telegramy odhalily, je skutečnost, že někteří američtí diplomaté ve skutečnosti pracují přímo pro biotechnické korporace, jako je Monsanto. Zprávy také poukazují na vztah mezi USA a Španělskem v jejich úsilí přesvědčit ostatní národy, aby dovolily šíření GMO plodin. Nejen že španělská vláda o tomto tématu vedla tajnou korespondenci s vládou USA, ale americká vláda dokonce věděla předem, jak bude Španělsko hlasovat, a to dříve, než španělská biotechnická komise oznámila své rozhodnutí o GMO plodinách.

Nezdá se, že by Orbán a Maďarsko měli ve svém boji proti Monsantu a GMO velkou podporu na politické frontě. To však stále nevysvětluje, proč je v médiích ticho po pěšině.

Více zpravodajství se objevilo dříve v tomto roce, když se Orbán opět postavil dvěma dalším vůdčím silám, v tomto případě se jednalo o mezinárodní měnový fond (IMF) a Evropskou Unii. 1. ledna maďarský parlament a prezident podepsali novou ústavu. A ta obsahuje několik bodů, které se členům Trojky (Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond) vůbec nelíbí. Konkrétně jsou zřejmě proti daním vybíraným za bankovní transakce, zejména za transakce centrální banky. To je něco s čím IMF nemůže nikdy souhlasit. Vše se to tváří jako prosazování nezávislosti (EU dokonce vyhrožuje soudem) pod palbou centrální banky, medií a dalších částí maďarské společnosti.

IMF a EU se, stejně jako před nimi tandem Monsanto-Washington, chovají jako rváči, co ve škole šikanují spolužáky. Šikana se už stala jejich standardním pracovním postupem a obvykle to i funguje. Orbán je líčený jako hlupák, lehkovážný blbec a nebezpečný populista, podobně jako Huga Chavez nebo nově odhalený mezinárodní nepřítel Rafael Correa. Takové zprávy najdete mnohem snadněji, než ony odkazy na telegramy ohledně Monsanta uveřejněné na WikiLeaks. Bylo by skvělé vidět, jak Orbán nadále vzdoruje šikaně IMF, ale možná nebude mít na vybranou. Můžou ho docela prostě finančně vykrvácet, jako to udělali už tolika zemím a jejich vůdcům. Tento postup je prověřený časem. 

zdroj:http://www.osud.cz/madari-vyrazili-monsanto-i-mezinarodni-menovy-fond-12

Facebook komentáře