Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Krasnići se postavil Eulexu: Nechte nás krást!

  • jakup-krasniqi-uck
Předseda kosovského parlamentu Jakup Krasnići hodil rukavici do tváře misi EU na Kosovu tím, že nedávnou akci mezinárodní policie proti jeho bývalému spolubojovníkovi Fatmiru Ljimajovi označil jako neprofesionální zpolitizovaný spektákl. Zaútočil i na Petera Feitha.

Vpády policie Eulexu do prostor kosovského ministerstva dopravy vyvolaly první neshody mezi Prištinou a Bruselem, načež se předseda parlamentu a někdejší mluvčí UČK Jakup Krasnići ostře ohradil proti mezinárodním představitelům, obviňujíce je z politikaření a senzacechtivosti.
Vpád na ministerstvo dopravy představoval neprofesionální politické vměšování směřující k podrývání kosovských institucí...Výroky Petera Feitha byly politikařské...Žádáme od Eulexu, aby co nejdříve předložil důkazy. Nemůžeme čekat, řekl Krasnići pro prištinský deník Ekspres.
Krasnići, který spolu s Ljimajou a kosovským premiérem Hašimem Tačim vede jedno ze tří rivalských křídel vládnoucí Demokratické strany Kosova, obvinil Eulex, že vyšetřování údajné korupce na ministerstvu dopravy přetvořil v divadelní spektákl a z podrývání autority institucí.
Takovéto vměšování je možné při akcích proti kriminálníkům nebo ozbrojeným skupinám, které se odmítají podřídit vládě práva, ale ne ve státních institucích, prohlásil Krasnići. Narážel tím na ignorování výzev vlády v Prištině, aby Eulex udeřil na srbské instituce na severu Kosova.
Ministerstvo, v jehož čele stojí Ljimaj, za minulé tři roky utratilo nejvíce prostředků z kosovského fondu. V průběhu roku 2008 dostalo 139 milionů eur, v roce 2009 to bylo o 21 milionů více a pro letošní rok je plánováno 124 milionů eur. Podle údajů ministerstva bylo na Kosovu vyasfaltováno kolem 1000 km silnic.
Problém však představuje skutečnost, že dvě třetiny prací byly přiděleny firmám, které byly zaregistrovány až poté, co Ljimaj r. 2007 nastoupil do čela ministerstva.
Haagský tribunál r. 2005 Ljimaje zprostil obvinění z vražd a mučení vězňů v lágru Lapušnik. Je jedním ze zakladatelů UČK a po střetech v letech 1998 a 1999 se svými spolubojovníky Hašimem Tačim a Jakupem Krasnićim založil Demokratickou stranu Kosova.
Ljimaj je jedním z nejpopulárnějších politiků na Kosovu, ale i hlavním Tačiho rivalem o primát ve straně. To někdejšího gerilového vůdce donutilo přidělit mu pro klid v domě nejlukrativnější resort v kosovské vládě.

 

Převzato z Kosovoonline.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře