Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

ICG: Nárůst organizovaného zločinu a korupce v Kosovu

  • kosovo-samopaly
Dva roky po vyhlášení nezávislosti Kosovo stále zápasí s nejednotnou legislativou a slabým soudním systémem, uvádí poslední analýza Mezinárodní krizové skupiny (ICG), jejíž části cituje Hlas Ameriky.

Ve zprávě se píše, že je nutné, aby vláda v Prištině, Eulex a širší mezinárodní společenství společně bojovali proti korupci, provedli reformu soudního systému, jmenovali větší počet soudců a státních zástupců a zlepšili jejich další vzdělávání.

Špatné instituce soudního systému umožňují nárůst organizovaného zločinu a korupce, zdůrazňuje Mezinárodní krizová skupina.

Špatné vedení dokumentace přispívá beztrestnosti jednotlivců. Nejvyšší policejní představitelé jsou loajální k politikům a při použití současných metod i pomalí. Soudy jsou zavaleny případy, takže spravedlnost pro mnohé zůstává nevymahatelná, uvádí se v analýze.

Eulex by měl navrhnout kompromis a jmenovat srbské a albánské soudce, mezinárodní policie by v této oblasti měla zasahovat proti pachatelům nejtěžších trestných činů, hodnotí situaci Mezinárodní krizová skupina.

„Prakticky nikdo, s kým jsme v Kosovu na toto téma hovořili, nemá pocit, že by současná kosovská vláda podporovala právní stát, a někteří si myslí, že se její nepřipravenost vypořádat se s korupcí projevuje i v odmítavém postoji vůči zahraničním investicím", říká Sabine Freizer, ředitelka Evropského programu Mezinárodní krizové skupiny.

„Dokonce i kdyby zavedení právního státu bylo jen zdánlivé, Kosovo s tím už nemůže otálet, pokud si přeje úspěšnou ekonomickou a politickou budoucnost", řekla Sabine Freizer na závěr.

 

Převzato z Kosovoonline.cz

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře