Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Evropský soud uvalil clo na zboží z okupovaných palestinských území

  • cvria
Nejvyšší evropský soud rozhodl, že na izraelské zboží vyrobené v osadách na okupovaných územích se nevztahuje výjimka z placení cla, která platí pro izraelské zboží produkované uvnitř hranic Izraele z roku 1967.

Nominálně je to rozhodnutí obchodní, jeho politický dopad je ale zásadní, neboť verdikt soudu posiluje postoj EU proti politice Izraele při osídlování palestinských území.

Pozadí celé kauzy je popsáno zde. V polovině 90. let EU podepsala smlouvy s Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny, která zastupovala palestinskou samosprávu na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, které oběma entitám umožňovaly bezcelní vývoz do zemí EU. Nyní ale soud v Lucemburku konstatoval, že izraelské osady na okupovaných palestinských územích jsou „třetí stranou", na níž se uzavřené smlouvy nevztahují. „Produkty pocházející ze Západního břehu tak nespadají do rámce územního záběru smlouvy mezi ES a Izraelem a proto nemají kvalitu k preferenčnímu zacházení na základě smlouvy," konstatoval soud. Na toto zboží je proto možné uvalit dovozní clo.

Rozhodnutí soudu se dotklo také značení těchto produktů s tím, že „izraelské úřady jsou povinny poskytovat dostatečné informace o skutečném původu konkrétních produktů".

Verdikt soudu tak podle všeho prodraží produkty dovážené do EU, mezi nimiž hrají prim potraviny, kosmetika, léky, textil či plastové a kovové výrobky.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře