Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Chirurg obchodoval s orgány?

  • craig-jurivevic
Prokuratura pro válečné zločiny Srbska vyšetřuje účast australského občana Craiga Juriševiće při událostech na Kosmetu a v Albánii r. 1999, zvláště možnost jeho role v obchodu s orgány unesených Srbů a neloajálních Albánců.

Chirurg z Adelaide Craig Jurišević minulý týden představil svou knihu „Krev na mých rukou", ve které popsal své angažování v UČK během války na Kosmetu před 10 lety. Jurišević působil v mezinárodní lékařské skupině, která měla pomáhat uprchlíkům z Kosova, v rámci které odešel 27. dubna do Tirany a později do Kukeše. Podle jeho vlastního přiznání brzy svlékl bílý plášť a přesunul se do pohoří Paštrik na samé hranici Albánie a Kosova, kde postavil nemocnici, operoval raněné, působil v patrolách, zabíjel příslušníky srbských sil a zabýval se i informátorstvím.

 

Byl dobrovolníkem v Gaze i v Afghánistánu

Doktora Craiga Juriševiće přitahovala bojiště již od začátku jeho kariéry, kdy jako dobrovolník byl v Izraeli a Gaze v době povstání Palestinců na Izraelem okupovaných územích v letech 1992 - 1993. Byl ve východním Timoru r. 2006 a v Afghánistánu r. 2008. Jako lékař v záloze se v roce 2006 připojil k australské armádě. Prezident Australského medicínského sdružení Andrew Pesky vypověděl: „Rozumím tomu, že Jurišević měl těžké rozhodování, avšak jeho angažování jako bojovníka je fakticky v rozporu s profesionální etikou."
„Musíte si vybrat, jestli budete lékař nebo voják. Nevidím možnost, jak je možné obě činnosti vykonávat současně", zdůraznil doktor Pesky. Na rozdíl od předešlých rozhovorů v australském tisku se autor knihy při její prezentaci pokoušel vyhnout detailům o jeho účasti v ozbrojeném konfliktu, kdy „na rameno zavěsil kalašnikov". Většinu výkladu věnoval těžkým humanitárním podmínkám, ve kterých léčil uprchlíky.
Ana Vujanićová ze srbské agentury (skupiny) se autora na prezentaci knihy zeptala, jak se cítí, když pracoval pro teroristickou organizaci jako je UČK.

„Pro svůj slovanský původ bych měl být na straně Srbů. Jsem Australan, který věří v respektování lidských práv. Konkrétně v tomto konfliktu byli oběťmi, které jsem viděl, kosovští Albánci. Vím, že existovaly oběti a zločiny proti kosovským Srbům před i po kosovském konfliktu. Když jsem tam však r. 1999 byl, oběti podporovaly všechny mezinárodní humanitární organizace na hranicích a NATO. Viděl jsem kosovské uprchlíky, jak prchají přes hranice. Abych jim pomohl, musel jsem přejít srbské hranice, nosit zbraně a bojovat s lidmi, kteří tam byli", vyprávěl Jurišević. „Nemohu říci, že UČK jsou teroristé."
Vím, že konání UČK nebylo bez chyb. Nazývali je teroristickou organizací, ale nepřísluší mi, abych tak mluvil. Byl jsem tam, abych v pozadí poskytl pomoc obětem", říká Jurišević. Po několika nepříjemných otázkách organizátor již neumožnil zástupcům srbské agentury (skupiny) pokládat otázky s vysvětlením, že autor se musí věnovat podepisování své knihy.
Zástupce prokurátora pro válečné zločiny Srbska Bruno Vekarić nevidí nic zvláštního v úmyslu prokuratury, aby se vyšetřily údaje z knihy Craiga Juriševiće „Krev na mých rukou".

„Vyšetřování obchodu s orgány Srbů a Albánců v Albánii pro nás ještě není skončeno, nevidím proto nic zvláštního na tom, že se budeme zabývat i knihou tohoto Australana. Abychom se nemuseli opírat pouze o novinové tituly, opatříme si tu knihu a uvidíme, jestli obsahuje něco zajímavého pro naše vyšetřování.", řekl Vekarić.

Podle jeho slov bude srbská veřejnost již brzy detailně seznámena se vším, co prokuratura dosud při vyšetřování nashromáždila.

„Doznání Juriševiće o dění v některých nemocnicích na severu Albánie je pro naše vyšetřování velmi zajímavé, zvláště z důvodu, že jsme sami došli k podobným poznatkům. Avšak od okamžiku, kdy jsme speciálnímu zpravodaji Rady Evropy Dicku Martimu předali výsledky našeho vyšetřování, objevili jsme ještě další, velmi šokující detaily, které brzy vyneseme na světlo", uvádí Vekarić.

Exkluzivní prohlášení australského chirurga Craiga Juriševiće pro tisk v reakci na obžaloby:

Mafie obchodovala s orgány

Mám čisté svědomí ohledně všeho, co jsem dělal na Kosovu a v Albánii. Vím, že se o moji knihu zajímá Prokuratura pro válečné zločiny Srbska a jsem tím upřímně překvapen. Počkám a uvidím, co se bude dít. Jestli z mé strany došlo k nějakému porušování lidských práv, nemohl bych dnes pracovat v australské armádě, neboť zpravodajsko-informační agentura ASIO do detailů prověřovala vše, co jsem dělal, uvedl pro „Vesti" doktor Craig Jurišević po promoci své knihy „Krev na mých rukou".
K oznámení srbské Prokuratury o tom, že hodlá vyšetřit jeho roli při událostech na Kosmetu a v Albánii r. 1999 a zvláště jeho možnou úlohu v obchodování s orgány unesených Srbů a neloajálních Albánců, což Prokuratura pro „Vesti" potvrdila, Jurišević řekl, že „pouze pomáhal obětem".

Po Adelaide a Sydney Jurišević svou knihu v úterý představil v čítárně Národní knihovny Viktoria v Melbourne. V knize, která poslouží i jako podklad pro filmový scénář, doktor Jurišević přiznal, že bojoval na straně UČK a prováděl operace na severu Albánie.
V prohlášení pro „Vesti" však popírá svou účast, jakož i to, že by věděl něco o tom, že v době jeho pobytu v Albánii docházelo k černému obchodu s orgány unesených Srbů a nealbánců. Přesto by ho prý nepřekvapilo, kdyby ty informace byly pravdivé.

„Teprve nedávno jsem zde, v Austrálii, slyšel o Žlutém domě a obchodování s lidskými orgány, a že se tím zabývá Haagský tribunál", říká a připomíná, že v knize napsal, že v Kukeši severně od Tirany objevil, že lokální nemocnici, kde pracoval, vede zkorumpovaný doktor, dále že místní mafie obchoduje se sanitním materiálem a platí za léčení raněných a uprchlíků.
„Tamější nemocnice spravovala místní albánská mafie, která zkoušela i mě zabít. Obchodování s orgány se mohlo dít, umíralo tam plno lidí. Albánci dokonce nepomáhali kosovským uprchlíkům, pokud neměli peníze a nechali je zemřít. Občas je zabíjeli a jejich těla házeli do kontejnerů na odpadky. Vůbec mě nepřekvapuje, že se v Albánii zřejmě s orgány Srbů obchodovalo", říká Jurišević.


Tehdejší šéf analytického sektoru pro Kosovo a Metochiji ve Státní bezpečnosti Srbska Zoran Stijović říká, že na Kosovu a v Albánii během let 1998 - 1999 bylo více než sto cizích státních příslušníků.

„Mohou se podmínečně rozdělit do dvou kategorií. Jedna skupina byli žoldáci z Německa, Skandinávie a Chorvatska a druhá skupina byli klasičtí fundamentalisté a příslušníci Al-Kaidy, tvrdí Stijović a dodává, že všechny tyto údaje měl svého času i UNMIK a KFOR."Ve většině zemí Blízkého východu jsou organizována rekrutní centra. Tito fundamentalisté měli svůj tábor u Juniku na hranici s Albánií a vyznačovali se velkou surovostí.

Po krutém zavraždění tehdejšího ministra obrany Albánie Ahmeta Krasničiho v Tiraně však byl na nařízení z USA počet příslušníků Al-Kaidy významně snížen", zdůrazňuje Zoran Stijović.

UNMIK o tom věděl

Neuvěřitelné a zarážející však zůstává, že vyšetřovatelé UNMIK sami došli k údajům, že na území Albánie byli převáženi a zabíjeni Srbové, ale neuvedli důvody, proč k tomu docházelo. Podle jejich poznatků jsou za vraždy, únosy a nelegální obchod s orgány obviněni Ramuš a jeho bratr Daut Haradinaj, David Elšani, Daut Laša, Alija Ljujaj, Islam Kastrati a Siguri.

 

Převzato z Kosovoonline.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře