Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

BBC na pokraji infarktu. Premiér chce, aby TV poplatek byl dobrovolný. ČT se jistě bude novým modelem BBC inspirovat

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Boris Johnson chce vyslyšet už dlouhodobé volání o zrušení televizního poplatku veřejnoprávní BBC. S jejím zpravodajstvím jsou dlouhodobě nespokojeni jak Brexitáři (OFCOM nyní vyšetřuje, zda-li byla BBC podjatá proti Brexitu), tak Labouristé (ti zase obviňují BBC, že dlouhodobě nadržuje Konzervativcům).

  • bbc-na-pokraji-infarktu-premier-chce-aby-tv-poplatek-byl-dobrovolny-ct-se-jiste-bude-novym-modelem-bbc-inspirovat
  • bbc-na-pokraji-infarktu-premier-chce-aby-tv-poplatek-byl-dobrovolny-ct-se-jiste-bude-novym-modelem-bbc-inspirovat

 

Boris Johnson chce vyslyšet už dlouhodobé volání o zrušení televizního poplatku veřejnoprávní BBC. S jejím zpravodajstvím jsou dlouhodobě nespokojeni jak Brexitáři (OFCOM nyní vyšetřuje, zda-li byla BBC podjatá proti Brexitu), tak Labouristé (ti zase obviňují BBC, že dlouhodobě nadržuje Konzervativcům). Lidé se tak začali už před časem od BBC odklánět a hledat způsoby, jak uniknout platbě TV poplatku. Zatím je to legální pouze, když ukážete, že si platíte Netflix či Amazon Prime.

BoJo už před volbama sliboval, že se bude řešit nový model financování BBC (ta má tento stávající poplatek a model financování zajištěn do roku 2022 a do roku 2027 ´akreditaci od Royal Charters´.). BoJo ale našel evidentně způsob, jak tento problém vyřešit rychleji, a to - zanechat věci jak jsou, jen prostě ´dekriminalizovat´ neplacení poplatku. Tedy, jinými slovy, bude poplatek, ´měl by se platit´, ale když ho nezaplatíte, nic se nestane. Poplatek je 154,50 liber za rok, platí se TV a RAdio a online platforma v jednom, ne zvlášt jako v CR, pokuta za nezaplacení je 1000 liber. V současné době eviduje za minulý fin. rok BBC 129 446 ´neplatičů´.

Obecně z toho počítá, že by tak přišla o 200 milionů liber ročně. Ovšem pokud by se vše ´zdobrovolnilo´, dost pravděpodobně by přišla o víc. Zatím je nuceno platit TV licenci (a vloni platilo) necelých 26 milionů domácností za TV licenci (25 752 560 přesně). Přineslo to příjmy kolem 3.6 bilionu liber. Příjem z poplatků dělá ročně pro BBC kolem 75%, zbytek dorovnává příjem z reklam a především z pronájmu a servisu BBC studios komerčním a zahraničním společnostem.

Bude tento krok britského premiéra inspirací i pro toho českého a jeho agendu?  Jak by se vám líbilo moci se rozhodnout, zda-li chcete nebo ne za TV platit? Více ve videu výše.Nespokojenost Britů s BBC poplatky i se zpravodajství a aktuální publicistikou (její podjatostí) je dlohodobá - více zde v mých předešlých článcích a videích:

 

Facebook komentáře