Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

O čem média hlavního proudu mlčí

Americká elita si svojí domácí hospodářkou politikou hodně zkomplikovala život a postupně směřuje k finančnímu a ekonomickému rozkladu země. Většina pozorovatelů už dneska bere jako fakt, že se doba, kdy Spojené státy ovládaly svět, chýlí ke svému konci. Spojené státy neuhlídaly vstup do Asijské banky založené a vedené Čínou a evropské státy chápou, že AIIB představuje základ čínské strategie Nové hedvábné stezky.

 

Americký dolar je stále více odhazován coby měna pro vypořádávání v mezinárodním obchodu. Ale poslední trend možná poskytuje zatím nejpřekvapivější důkaz, že dolar je jako světová rezervní měna odsouzen k zániku.

Financial Times nedávno uvedly, že americké korporace používají na nákup dovozů čínský renminbi třikrát více, než tomu bylo vloni:

  • o-cem-media-hlavniho-proudu-mlci

 

Čínský renminbi rychle vytěsňuje dolar coby obchodní měnu nejen v Asii a Evropě, ale nyní také na domácím americkém trhu.

Rusko se svými zdroji surovin a vědeckým potenciálem společně s čínským kapitálem a zásobárnou pracovních sil společně dokážou na "Hedvábná stezce" změnit kus světa k lepšímu. Evropě se nabízí příležitosti k velmi zajímavým dohodám. Je životně nutné se o to opravdu zajímat a zmobilizovat zájem podniků a univerzit. Zisk je jistý, pokud bude připraveno dostatek zajímavých projektů. Ty projekty skutečně existují a na nových se pilně pracuje.

Nastala nová realita ve vztazích s USA, protože jednání v Ufě spojily tři ohromné bloky: Eurasijskou hospodářskou unii (EEU), země BRICS a Šanghajskou organizaci pro spolupráci (SCO). Význam zkratek pod článkem. Východní Asie zakládá novou alianci, která představila plány na expanzi a na přijetí nových řádných členů do tohoto bloku. Vstup Indie, Íránu a Pákistánu s plným členstvím se bude řešit. Kromě toho, o členství v SCO požádal Egypt a několik dalších zemí. Právě tyto tři organizace se mají stát "vlivnými mechanismy spolupráce ve světě."

Byly představeny projekty gigantické transkontinentální železniční sítě spojující Iberský poloostrov s pobřežím Jihočínského moře. Číňané v Bělorusku budují první moderní město euroasijského kontinentu. V lesích u Minsku, kousek od mezinárodního letiště vzniká výrobní odrazový můstek mezi Evropskou unií a Ruskem. Po dokončení tady bude stát nové exportně orientované město. Je postaveno na trase evropské dálnice, která spojuje Berlín, Varšavu, Minsk a Moskvu a bude to největší výrobní a průmyslový park v Evropě.

Summit UFA-2015 byl světovou událostí prvního řádu a jak se zatím zdá, zažil izolaci a sankce ze strany západních provozovatelů korporátních médií. Žádná významná zpravodajská síť jej výrazně nepokryla, a to přestože Putin hostil 14 hlav států, kteří se účastnili setkání BRICS. A 15 státníků dále jednalo na schůzce SCO. Ignorovat realitu je hloupost hodná západních korporátek.

Ruský prezident Vladimir Putin dávno před summitem v Ufě zdůraznil, že země BRICS spojuje "shodný strategický zájem". Existuje společná snaha změnit globální měnový systém a zbavit se vázanosti na dolaru. Na požadavku zrušit závislost na americkém dolaru se shodnou všechny země BRICS. Mezi všemi průkopnickými rozhodnutími z letošní Ufy toto téměř zapadlo, zůstalo to skryté v poznámce pod čarou. Národy BRICS všem sdělují, že mají zrušit dolar a euro na vnitřním trhu. Ten ovšem sám o sobě není malý, je to nějakých 500 miliard dolarů. Čínský yüan (renminbi) se natrvalo stal součástí oficiálních rezervních měn. Už jen tento fakt představuje první velkou hrozbu vůči dolaru za poslední desetiletí. Viz rozhodnutí lidnaté Indonésie, které jsme komentovali v článku Indonésie omezila platby v amerických dolarech.

Vladimír Putin ukázal velké mistrovství v prezentaci odvážné alternativy ke stávajícímu světovému pořádku. Dostal obě skupiny, BRICS i SCO, do jednoho města. Přestože Brazílie a Jižní Afrika nejsou členy SCO, budou obě tyto země hrát roli v ruské strategické hře. Dojde tak k postupnému vyrovnávání geostrategické rovnováhy.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS, angl. SCO, rus. ШОС) - je mezivládní organizace založená 14. června, 2001 těmito státy: Čínská lidová republika, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán. Pozorovatelskými zeměmi jsou: Mongolsko, Indie, Írán, Pákistán.

BRICS je zkratka označující společné hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky.

Eurasijský ekonomický svaz, zvaný též Eurasijská ekonomická unie, zkracováno EEU, je ekonomická unie sdružující Bělorusko, Ruskou federaci, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán.

Zdroj: http://e-republika.cz/article3227-CCB-AIIB-NBD-nove-štiky-v-zatuchlem-rybnice-světovych-financi

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře