Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Výroba elektřiny z jádra se v Evropě velmi snížila a další zprávy z energetiky.

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Obsah:

Německo chce spolupracovat na přeměně areálu francouzské JE Fessenheim

Německá ministryně životního prostředí: jaderná energetika nás svedla na scestí

Výroba elektřiny z jádra se v Evropě velmi snížila

Němečtí Zelení požadují odstavení jaderné elektrárny Gundremmingen již letos v létě

---------------

 

 
  • vyroba-elektriny-z-jadra-se-v-evrope-velmi-snizila-a-dalsi-zpravy-z-energetiky

 

Německo chce spolupracovat na přeměně areálu francouzské JE Fessenheim

10.4.2016 Focus.deNěmecko chce spolupracovat na přeměně areálu kontroverzní francouzské jaderné elektrárny Fessenheim na Rýnu. Francouzská ministryně energetiky Segolene Royal oznámila v neděli vznik společné pracovní skupiny, která bude zvažovat budoucnost tohoto jaderného areálu po definitivním uzavření jaderné elektrárny, kromě jiného nastěhování továrny na výrobu elektroautomobilů.

„Přejeme si, aby jaderná elektrárna Fessenheim byla odstavena od sítě co nejdříve,“ sdělila německá spolková ministryně životního prostředí Barbara Hendricks. „Považujeme to za společný úkol, abychom zvážili, jaká nová pracovní místa v oblasti alternativní výroby by mohla v německo - francouzském pohraničí vzniknout. Uzavření nejstarší francouzské jaderné elektrárny ve Fessenheimu patřilo také k volebním slibům francouzského prezidenta Hollanda.

Rozporné výroky ohledně odstavení jaderné elektrárny Fessenheim z Paříže v minulosti mnohokrát vyvolaly kritiku z blízkých německých příhraničních oblastí. Paříž chce nyní do léta vydat příslušné rozhodnutí. Francouzská ministryně energetiky však neuvedla přesný termín, kdy k definitivnímu uzavření francouzské jaderné elektrárny dojde. Před několika dny však mluvila o tom, že se bude snažit přesvědčit amerického výrobce elektromobilů Tesla o nastěhování se do areálu uzavřené francouzské elektrárny Fessenheim.http://www.focus.de/regional/baden-wuerttemberg/atomkraft-deutschland-will-bei-umwandlung-von-fessenheim-mitarbeiten_id_5424807.html

Německá ministryně životního prostředí: jaderná energetika nás svedla na scestí

7.4.2016 Heise.deČernobyl znamenal předěl v německé jaderné politice, řekla Barbara Hendricks na konferenci k 30.výročí havárie v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl.

Německá spolková ministryně životního prostředí označila jadernou energetiku jako „scestí“. U příležitosti zahájení konference k 30.výročí havárie v Černobylu řekla, že to ukázaly dopady této havárie, které jsou v mnoha regionech Ukrajiny, Ruska a Běloruska citelné ještě dnes.

Černobyl znamenal předěl v německé jaderné politice. Široké společenství lidí postupně zahájilo změnu veřejného mínění německých obyvatel. Mnohaletá diskuse také ukázala, že společnost je schopná domluvit se a to i přes ideologické hranice a přes protichůdné zájmy, dodala Hendricks.

Ministryně dále uvedla, že skutečnost, že se podařilo prosadit výstup Německa z jádra, bylo osobní zásluhou tehdejšího spolkového ministra životního prostředí Jürgena Trittina. „Že k tomu bylo zapotřebí, aby došlo k druhé největší jaderné katastrofě ve Fukušimě, je z dnešního pohledu méně pochopitelné,“ dodala.

http://www.heise.de/newsticker/meldung/Bundesumweltministerin-Atomkraft-war-ein-Irrweg-3164156.html

Výroba elektřiny z jádra se v Evropě velmi snížila

12.4.2016 Badische Zeitung

Evropské jaderné elektrárny vyrábí tak málo elektřiny jako naposledy před více než dvaceti lety. Množství elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách se snížilo o dvě procenta - na nejnižší úroveň od roku 1994.

Výroba elektřiny z jádra se v Evropě i v roce 2015 snížila. Podle údajů Mezinárodní agentury pro jadernou energii se produkce evropských jaderných elektráren snížila o dvě procenta a dostala se na nejnižší úroveň od roku 1994. Důvod je však poněkud znepokojující: technické problémy stárnoucích reaktorů a jejich následné vynucené odstávky.

Technické problémy se množí především v jaderných elektrárnách v Belgii a ve Švýcarsku, jejichž objem výroby se v loňském roce snížil o 23, resp. o 16% ve srovnání v rokem 2014. Ale také ve Švédsku se výroba jaderných elektráren, z nichž některé jsou starší než 40 let, snížila o celých 13%. Ve Francii, která vyrábí celou polovinu evropské produkce jaderného proudu, se i přes mnoho starších reaktorů v loňském roce jejich výroba nezměnila.

Ve Švýcarsku bojuje jaderný průmysl především v lokalitě Beznau s problémem stárnutí materiálu. Jeho první jaderný blok je nejstarším reaktorem na světě. V minulém roce tento reaktor vyrobil pouze pětinu produkce obvyklé v minulých letech a nyní je kvůli velkému bezpečnostnímu riziku mimo provoz. Švýcarské antiatomové hnutí, aby skandalizovalo technický stav této jaderné elektrárny, rádo prezentuje na svých protestních akcích zkorodovaný vůz Opel „Beznau“ - vozidlo, které bylo vyrobeno ve stejném roce jako reaktor v Beznau, v roce 1969.http://www.badische-zeitung.de/wirtschaft-3/stromerzeugung-aus-atomkraft-zurueckgegangen--120062683.html

Němečtí Zelení požadují odstavení jaderné elektrárny Gundremmingen již letos v létě

4.dubna 2016 Sueddeutsche.deKoncem roku 2021 se má definitivně uzavřít největší a nejstarší jaderná elektrárna v Německu - Gundremmingen ve Švábsku. Pro německé Zelené je to však ještě příliš dlouhá doba a požadují, aby se tato elektrárna uzavřela s konečnou platností již v létě letošního roku.

Jaderná elektrárna Gundremmingen vyrobila v loňském roce 21,2 miliard kilowatthodin elektřiny, což představuje celou čtvrtinu elektřiny vyrobené v Bavorsku. Díky novému „Durynskému elektrickému mostu“, novému vedení vysokého napětí, které má vést ekologický proud z větrných elektráren ze severu Německa do Bavorska, by mohl být chybějící výkon ´jaderné elektrárny Gundremmingen nahrazen, říká mluvčí frakce Zelených Ludwig Hartmann: „V létě bychom mohli uvažovat o definitivním odstavení jaderné elektrárny Gundremmingen. Bylo by nerozumné nevyužít přebývající elektřinu z jiných spolkových zemí,“ dodává Hartmann a upozorňuje na to, že Gundremmingen zůstává posledním jaderným zařízením v Německu, kde se provozují zastaralé varné reaktory. Také z pohledu „bezpečnostně - technických důvodů“ tedy také mnohé mluví pro předčasné uzavření elektrárny, jak to požadují tamní Zelení.http://www.sueddeutsche.de/bayern/atomkraft-gruene-gundremmingen-im-sommer-abschalten-1.2933785Facebook komentáře