Stávka studentů zachraňuje alarmismem planetu nebo je to jen šlechetné záškoláctví?
V minulém článku jsem psal o jedné z nejistot kolem vědeckých modelů klimatu. Když se podíváme na nedávnou výzvu českých vědců v reakci na plánovanou stávku studentů v pátek, o žádných aerosolech se tam ani nehovoří.
Namísto toho se tam ale píše o "domácích úkolech", které máme dělat.
Souhlasil bych asi jen v některých bodech, že bychom se skutečně měli začít lépe starat o krajinu, protože časté záplavy jsou evidentně způsobené nevhodnou prací s krajinou.
Pomatené nápady zakopávat odumřelé stromy z lesa do země mohou situaci pouze zhoršit, protože tlení stromů je zásadní pro přežití lesa.
Greta Thumbergová a čeští studenti s apelem "poslouchat vědce" mi vyznívají zcela naprázdno.
Hlavně v žádném z jejich projevů (obecně vlastně všech aktivistů a novinářů) jsem dosud neslyšel vlastně prakticky žádný odkaz na onu vědu, o které hovoří. Jde v podstatě jen o aktivistická klišé o konci světa. Lámání rukama nad suchem apod.
Divím se, že nevyužívají příležitost veřejného projevu lidem vyvracet jejich pochyby. Chybí také praktické návrhy, co vlastně dělat. I kdybychom zastavěli ČR solárními panely, nemůžeme je propojit na síť, protože by díky kolísavému příkonu neudržela síť stabilitu. Co jaderná energie? Ta je přitom ekology často zatracovaná, ačkoliv nemá emise žádné, a jaderný odpad lze znovu použít až ho kompletně zbavit radioaktivity.
Návrhy přestat používat fosilní paliva bez jasné silné alternativy by znamenalo se vrátit do předindustriální prosperity. Stěží pak nakrmíme hladové imigranty. Stěží nakrmíme sebe. A pro nás západní lidi je tu ještě jedna velká hrozba.
V Africe a jiných místech rozvojového světa se to asi nedotkne, ale pokud by NÁM nastal výpadek el. proudu, tak se tu dle mého všichni zblázníme. Na potraviny potřebujeme ledničky. Bankovní účty. Nešel by dokonce ani Facebook a televize. V zimě by mraky lidem bylo ... zima.
Naše prosperita i styl života a pocit pohody je zásadně provázaný s používáním fosilních paliv. Nemusí jít přímo o výpadek proudu. Stačí jen kolaps ekonomiky.
Ta už teď visí stále na pokraji krize. Sociální chaos, který neuvážené kroky mohou způsobit, může být horší, než případná katastrofa, co může za desítky let přijít.
Neměli bychom nejen teplotu ale i stávkování vrátit na míru z předindustriální doby? Ani o chlup míň ani víc.
(Což mi připomíná - teplota. IPCC a výstupy klimatických konferencí chtějí po státech světa, aby řídily teplotu planety. Jak může nějaký stát řídit teplotu planety? Tohle by snad nikdo, co se odkazuje na vědce, neměl vzít do úst. Proč si nedají závazek redukovat emise CO2? Co je za blbost na téhle vážné seriozní vědecké úrovni požadovat po státech, aby řídily teplotu planety? Pro mě je to red flag neserioznosti)
Autor: Jiří Míka
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Vyjádření světových politiků o Rusku a Slovanech...
- Boje v Kurské oblasti: Ruské jednotky začaly z oblasti vyřazovat ukrajinské ozbrojené síly
- Invázia ukrajinských ozbrojených síl do Kurskej oblasti – ofenzíva zúfalcov
- Moskva jak ji neznáte
- Ladislav Vrabel poprvé v České televizi
- Z Russkoj Vesny (9.9. - 10.9.2024): USA se přímo neuvěřitelnou rychlostí posouvají ke svému bankrotu - Musk
Související články