Sluneční energie: perspektivy a problémy
- Podrobnosti
- ze světa / Ekologie|
- 3. prosinec 2012|
- Alexej Ljachov, Maria Vesnovskaja|
- 7498 x
Během posledních deseti let si svět stále aktivněji osvojuje technologie přeměny slunečního světla na tepelnou a elektrickou energii. A jsou to jen ekonomické příčiny, které brání tomu, aby se sluneční energie dostala do každého domu: kilowatthodina je stále ještě příliš drahá.
Experimenty s přeměnou sluneční energie na energii elektrickou byly v průmyslovém rozsahu zahájeny už před téměř 30 lety. Největší rozmach ve výstavbě slunečních elektráren jsme ale zaznamenali v posledním desetiletí. První evropské zkušenosti z jejich výstavby byly získány ve Španělsku. Tam je od roku 2008 v provozu elektrárna na fotoelementy, největší na světě. V USA, v Nevadě zabezpečuje heliotermální zařízení elektřinou asi 20 tisíc domů. Na Ukrajině, na Krymu byly postaveny dvě podobné elektrárny. Na celém světě teď sluneční energii přeměňují na elektrickou stovky velkých elektráren. A nejen v Evropě a severní Americe, ale i v Japonsku, Thajsku, Indii a Číně. Sluneční energetika se už zkrátka stala reálností. I když poměrně drahou. Není proto náhoda, že ve světě se v tomto směru dostalo do vedení bohaté Německo, které si může dovolit rozsáhlé a dlouhodobé investice. Evropě a USA už ale šlape na paty Čína, řekl nám šéf společnosti Solar Motors Boris Burčenko:
„Čínský průmysl se rozvíjel díly odbytu na trzích Evropy a USA. Tyto trhy teď prožívají krizi a v souvislosti s poklesem cen slunečních baterií je vývoz této produkce do zmíněných zemí poměrně problematický. A prozíravá čínská vláda proto přijala rozhodnutí, že bude rozvíjet vlastní trh a svou produkci používat ve své vlastní zemi. Mají k tomu všechny nezbytné znalosti, zdroje i technologie“.
Čína je už dnes na prvním místě na světě co do rozsahu výroby slunečních baterií a s nimi spojené produkce. A za několik let hodlá dostavět mnoho nových slunečních tepelných elektráren. Říše středu nezbytně potřebuje energetické zdroje a peněz na tyto účely litovat nebude. V počáteční etapě rozvoje je ostatně jakákoli výroba drahá, po čase ale každopádně zlevní, je přesvědčen expert z Centra pro efektivní využívání energie Igor Bašmakov:
„Pracuje se na tom, jak tuto energii zlevnit a zajistit, aby byla dostupnější. Platí to pro jakékoli energetické zdroje. Během procesu hromadění zkušeností se cena snižuje“.
Kvantita se v každém případě změní v kvalitu, jsou přesvědčeni odborníci. O budoucnosti sluneční energetiky ale bude rozhodovat ekonomika, tvrdí přitom. Když se podaří snížit cenu sluneční energie natolik, aby neodrazovala spotřebitele, bude svět pokryt deskami fotovoltanických elektráren. Když ale spotřebitelé nebudou s to platit za ekologicky čitou energii, pak bude lidstvo dál používat ropu, plyn a dokonce dřevo do té doby, dokud jejich zásoby na planetě nedojdou. Anebo dokud vědci nevymyslí nějakou levnější technologii.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- „Tak a konec“: Putin unavený z čekání - Rusko se chystá na tvrdý konec SVO...
- Poprvé v historii: Zničena ukrajinská základna taktického letectva. Ministerstvo obrany mlčí.
- Jak se Rusko stalo agresorem.
- I. Voronič: Proč SVR zabila vysoce postaveného představitele ukrajinské SBU – Jak byl připraven plán popravy
- Šéf ukrajinských diverzantov je mŕtvy
- Pan VK komentuje aktuální události na SV (11.07.2025)
Související články