Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Německá loď s jaderným odpadem pokračuje navzdory protestům ve své cestě dál + další zprávy z energetiky

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

28.6.2017 Der Standard

První loď s kontejnery s vyhořelým jaderným palivem z odstavené německé jaderné elektrárny Obrigheim pluje směrem k meziskladu u JE Neckarwestheim.

Oppingen - Protestní akcí v Baden - Würtembergu na jihu Německa němečtí odpůrci jádra na určitou dobu zastavili transport vyhořelého jaderného paliva do Neckarwestheimu. Čtyři aktivisté z ekologického sdružení Robin Wood slanili s transparentem s nápisem „Zastavit místo přemístit“ z tamního mostu.

Loď se třemi kontejnery Castor tak musela přerušit svou již několikahodinovou cestu, dokud neměla opět cestu volnou. Místní policie pak slanila s aktivisty, visící z mostu, do přistaveného člunu.

Jedná se první loď, která přepravuje vyhořelé jaderné palivo z odstavené jaderné elektrárny Obrigheim do meziskladu u elektrárny Neckarwestheim. Provozovatel elektrárny, firma EnBW chce kontejnery s vyhořelými palivovými články umístit do meziskladu v Neckarwestheimu. 50 kilometry dlouhá cesta po řece Neckar má celkově trvat zhruba 12 hodin. Policie celou trasu transportu sleduje pomocí člunů, vrtulníku a ze břehu.

  • nemecka-lod-s-jadernym-odpadem-pokracuje-navzdory-protestum-ve-sve-ceste-dal-dalsi-zpravy-z-energetiky

 

www.derstandard.at/2000060011979/Deutsches-Atommuell-Schiff-setzt-Fahrt-nach-Blockade-fort

------------------------------ 

Černobyl byl postižen útokem hackerů

27.6.2017 Zeit.de

 


Nový útok hackerů postihl také počítače ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl, havarované v roce 1986. Počítace se systémy Windows byly vypnuty. Informovaly o tom místní úřady. Pracovníci elektrárny tak musely kontrolovat hladiny záření ručně přenosnými měřícími přístroji.

Důležité technické systémy v elektrárny však fungovaly normálně dál. Webová stránka odstavené ukrajinské jaderné elektrárny však nebyla dostupná. Jaderná elektrárna, ve které došlo 26.dubna 1986 k závažné jaderné havárii, se nachází 100 kilometrů severně od města Kyjev. Od haváriev roce 1986 je okolí této elektrárny nadále silně zamořené. Na pdzim loňského roku dostal havarovaný blok jaderné elektrárny Černobyl novou ocelovou obálku, která chrání okolí před únikem radioaktivních látek z havarovaného bloku.

http://www.zeit.de/digital/datenschutz/2017-06/tschernobyl-von-cyber-angriff-betroffen  

----------------------------------- 

50.000 lidí se spojilo v lidský řetěz a požadovalo odstavení jaderných elektráren

26.6.2017 Focus.de

V jednom okamžiku se spojilo 50.000 lidí z celkem tří zemí v jeden společný protest: společně vytvořili lidský řetěz, dlouhý téměř 90 kilometrů a při své protestní akci požadovali okamžité odstavení dvou nespolehlivých jaderných elektráren.

Lidský řetěz dosahoval podle údajů organizátorů od Cách přes holandský Maastrich až do Tihange v Belgii: v neděli tak za odstavení dvou starých belgických jaderných elektráren demonstrovalo 50.000 lidí.

Demonstranti se drželi za ruce, někteří však stáli od sebe dál, tak si museli vzít na pomoc žlutou šňůru, aby udrželi neporušenost celého lidského řetězu. Celý lidský řetěz tak byl dlouhý 90 kilometrů. Informovala o tom tisková agentura DPA.

Společnou akcí účastníci demonstrace požadovali, aby byly belgické jaderné elektrárny Tihange 2 u Lüttichu a Doel 3 u Antverp definitivně vyřazeny z provozu. „Je nepochopitelné a neakceptovatelné, že belgický jaderný dozor povolil další provoz těchto poruchových jaderných bloků. V obou případech se v reaktorové tlakové nádobě nachází řada mikrotrhlin. Původně měly být tyto jaderné elektrárny odstaveny již v roce 2015, provoz obou elektráren však belgický jaderný dozor prodloužil o deset let.

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/atomkraft-50-000-menschen-bilden-kette-fuer-abschaltung-von-akw-a-1154270.html

-----------------------------------

 

Robot s názvem „Malá měsíční ryba“ má pomoci při průzkumu havarovaného fukušimského reaktoru

17.6.2017 Heise.de

Firma Toshiba vyvinula ve spolupráci s Mezinárodním výzkumným institutem International Research Institute for Nuclear Decommissioning nový drhu dálkově řízeného mini robota, který nese pracovní název "Mini Manbo" - japonsky Malái měsíční ryba. Tato konstrukce má již v létě letošního roku pomoci prozkoumat třetí reaktor havarované jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku. Jaderné bloky ve Fukušimě byly zničeny v březnu 2011 při rozsáhlé havárii, vyvolané vlnou tsunami.

Podle údajů Japan Times má tento mini robot průměr pouhých 13 cm - a sice proto, aby se dostal i do malých průlezů do reaktoru. Robot má délku 30 cm a na jeho těle jsou umístěny dvě videokamery a LED osvětlení. Přenos kabelu a napájení je zajištěno kabelem. Pro pohyb dopředu slouží pět malých vrtulí. Záznamy z kamery, které robot pořídí, mají sloužitr v vyhodnocení míry poškození reaktoru a mají pomoci najít řešení, jak dostat co nejlépe zbytky jaderného paliva z ruin reaktorů.

Facebook komentáře