Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Monitoring zahraničních médií - energetika

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

 

 

 Obsah:

Německá jaderná elektrárna Grafenrheinfeld je definitivně uzavřena

Německo: Porouchané ventily v jaderné elektrárně Phillipsburg

Další jaderná elektrárna v Německu natrvalo uzavřena

Německá Energiewende bude stát do roku 2030 dalších 280 miliard Euro

  • monitoring-zahranicnich-medii-energetika

---------------------

 

Německá jaderná elektrárna Grafenrheinfeld je definitivně uzavřena

28.6.2015 Focus.de dpaV noci na neděli byla definitivně odstavena jaderná elektrárna v dolnofranckém Granfenrheinfeldu. Jednalo se o služebně nejstarší dosud fungující jadernou elektrárnu na německém území. K odstavení elektrárny došlo podle plánu, informovala v neděli mluvčí bavorského ministerstva životního prostředí.

Ve dnech před ukončením provozu se výkon elektrárny postupně snižoval. V uplynulých třiceti letech vyrobila jaderná elektrárna Grafenrheinfeld podle údajů provozovatele, elektrárenské firmy E.On cca. 333 miliard kilowatthodin elektřiny. Svou produkcí se elektrárna podílela na celkové výrobě elektřiny v Německu 1,6 procentem.

Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Německo odstavilo osm svých jaderných zařízení. Devět jaderných reaktorů nadále zůstává v provozu a mají být do roku 2022 také definitivně odstaveny. Grafenrheinfeld byl pouze začátkem.

 

http://www.focus.de/regional/bayern/energie-atomkraftwerk-grafenrheinfeld-endgueltig-abgeschaltet_id_4780894.html

 

Německo: Porouchané ventily v jaderné elektrárně Phillipsburg

29.6.2015 Focus.deV německé jaderné elektrárně Phillipsburg odhalili kontroloři defekt na několika ventilech

 

Ministerstvo životního prostředí ve Stuttgartu v pondělí oznámilo, že tento případ sice podléhal ohlašovací povinnosti, ale byl pouze malého významu. Na mezinárodní škále pro hodnocení jaderných událostí byl proto zařazen pouze na úroveň INES 0. Kromě toho zde došlo k úniku asi pěti kubíků vody. Kontroloři však nenašli žádné radioaktivní látky. Nedošlo tak k ohrožení životního prostředí ani lidí.

Druhý blok této jaderné elektrárny na Rýnu severně od Karlsruhe je v provozu od roku 1984 a má výkon 1.468 MW. Starší první blok je již vypnutý. Druhý blok jaderné elektrárny Phillipsburg má zůstat v provozu do konce roku 2019. Jeho provozovatel, energetická společnost EnBW, provozuje také reaktor v Neckarwestheimu.

 

http://www.focus.de/regional/karlsruhe/energie-defekte-ventile-im-atomkraftwerk-philippsburg_id_4783795.html

 

 Další jaderná elektrárna v Německu natrvalo uzavřena

30.6.2015 DW.comČtyři roky po oznámení německého ústupu od jaderné energetiky se zde natrvalo uzavřela další jaderná elektrárna. Obnovitelné zdroje energie zde zato vyrábí stále více elektřiny. Velkou výzvou však pro Německo stále zůstává otázka likvidace jaderného odpadu.

Po havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima se německá vláda v červnu 2011 za souhlasu všech koaličních stran rozhodla pro výstup země z jaderného programu. Osm z celkového počtu 17 jaderných elektráren bylo odstaveno hned, o čtyři roky později se po 34 letech provozu nyní natrvalo odstavuje také jaderná elektrárna Granfenrheinfeld. Poslední z německých jaderných elektráren se mají odstavovat v letech 2018, 2020 a 2022.

Německý výstup z jádra s názvem Energiewende se v prvních čtyřech letech uskutečňoval dokonce s větším úspěchem než se předpokládalo. „Máme nadále nejvyšší bezpečnost dodávek elektrické energie v celé Evropě, vyvážíme více elektřiny než kdy dříve a máme velmi nízké velkoobchodní ceny elektřiny na trhu,“ řekl v rozhovoru pro DW spokojeně státní tajemník Rainer Baake o prvních letech Energiewende. Baake řídí ve spolkové vládě změny v německé energetice.

Objemy elektřiny, které by chyběly odstavením prvních osmi jaderných elektráren, byly nahrazeny dynamickým rozvojem a stavbou nových větrných a solárních elektráren a elektráren na biomasu. Podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny se před začátkem energetické revoluce v Německu pohyboval kolem 23% a snížil se během uplynulých čtyř let o 7% na nynějších 16%. Naopak podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny v Německu vzrostl v posledních čtyřech letech o 11%, když OZE nyní pokrývají 28% celkové produkce elektřiny v Německu.

/ mírně kráceno/

http://www.dw.com/de/aus-f%C3%BCr-weiteres-atomkraftwerk-in-deutschland/a-18536485

 

Německá Energiewende bude stát do roku 2030 dalších 280 miliard Euro

23.6.2015 Focus.deNěmecká energetická revoluce Energiewende (pozn. odklon Německa od výroby elektřiny z jádra nahrazením výroby elektřiny obnovitelnými zdroji) bude stát tuto zemi v následujících 15 letech dalších 280 miliard Euro. Takový je výsledek výpočtů poradenské firmy Rolanda Bergera. Hrozí tak, že by mohl být německý energetický projekt ohrožen, varují odborníci.

Realizace německé Energiewende bude stát v následujících 15 letech podle propočtů poradenské firmy Rolanda Bergera „minimálně dalších 280 miliard Euro“. Informuje o tom německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Financování potřebných investicí v rámci Energiewende by se mohlo kvůli labilní ekonomické situaci městských závodů a velkých energetických firem ocitnout v ohrožení. Potřebné vlastní kapitálové náklady pro rozvoj energetické infrastruktury a stavbu nových větrných offhore elektráren se budou moci zajistit pouze za spolupráce alternativních, kromě jiného mezinárodních, investorů.

„Kvůli velkým rizikům však zůstává otázkou, zda bude možné pokrýt investiční potřeby v dostačující míře a s dostatečnou rychlostí,“ uvádí podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung nová studie, zpracovaná pro německou sekci Světové energetické rady.

 

http://www.focus.de/immobilien/energiesparen/abkehr-von-der-atomenergie-energiewende-verschlingt-bis-2030-weitere-280-milliarden-euro_id_4769056.html

 

Facebook komentáře

Nejčtenější