Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Monitoring zahranicnich medii-energetika - Speciál: informace z oblasti antiatomu - Německo

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
 • 4-3
Nuke News č.3 – Informace z oblasti antiatomu

Editorial

Toto vydání NukeNews vychází s týdenním zpožděním. Důvodem jsou úspěšné protesty proti vysoce radioaktivnímu odpadu, který byl převážen v kontejnerech Castor z La Hague (Francie) do Gorlebenu.

Protestů se účastnily stovky našich pomocníků. A to je podle nás dobrým důvodem, proč jsme tentokrát nevydali další číslo našeho magazínu včas.

Vedle tohoto masivního, kreativního odporu proti transportu Castorů došlo k dalšímu zajímavému vývoji v jaderné oblasti: v mnoha zemích se vlády nebo firmy v důsledku březnové havárie v japonské Fukušimě rozhodly ukončit nebo odložit své jaderné programy, zatímco se další státy jako např. Švýcarsko rozhodly definitivně z jaderného programu vystoupit. Bohužel vedle toho vlády České republiky a Polska nadále rozvíjí své jaderné plány s cílem vybudovat silný jaderný průmysl.

Japonské antiatomové hnutí pokračovalo ve svých protestech a myšlenka na výstup země z jaderného programu se dále šířila. Přesto jsou v Japonsku i po fukušimské katastrofě snahy o pokračování jaderného programu.

 1. NE těžbě uranu v Kuusamu!
 2. Exploze ve francouzském jaderném zařízení
 3. Siemens odchází z jaderné branže
 4. Korupce: ruská Fukušima ve Werdenu?
 5. Francouzský jaderně-dozorný úřad stanovil slabiny EPR – reaktorů
 6. Gorleben: měření radioaktivy falšováno: mezní hodnoty jsou překračovány
 7. E.on chce stavět nový reaktor v Pyhaejoki
 8. Akční týden v Rusku
 9. Tisíce demonstrantů udělaly 13.transport Castorů nejdelším v historii
 10. Jód-131 se rozšířil nad celou Evropou
 11. Úložiště jaderného odpadu u ruské jaderné elektrárny
 12. Protestní kemp u Olkiluota a blokáda 2012
 13. Očekává se nový transport Castorů do Ahausu
 14. Mezinárodní setkání v Kuusamu
 15. EdF dostala pokutu ve výši 1,3 miliónů liber za špehování Greenpeace
 16. Hinkley zcela vepředu
 17. Akce v následujících měsících
 18. O Nuke News

1. NE těžbě uranu v Kuusamu!

Existují plány na další doly pro těžbu uranu a zlata v Kuusamu na jihovýchodě finské části Laponska. Těžba uranu vede ke kontaminaci vzduchu, vody a země radioaktivitou. Řeky, které tisíce let zásobovaly obyvatele pitnou vodou, jsou tak v ohrožení. Jejich vody totiž mohou být otráveny radioaktivními odpadními vodami z těžby.

Pomocí petice má vzniknout tlak na zastavení projektu v Kuusamu. Petice má rovněž ukázat, že lidé nejsou ochotni souhlasit s projekem, který souvisí s těžbou uranu v okolí Kuusama. Takové projekty jsou velmi kritizovány, protože mají negativní dopad na obyvatele, žijící v okolí Kuusama, vedou ke znečištění země a jsou spojeny s možným ohrožením zdraví lidí.

Další informace o projektu a petici proti těžbě uranu v Kuusamu najdete na:
http://www.petitions24.com/no_uranium_mining_in_kuusamo

2. Exploze ve francouzském jaderném zařízení

Exploze v lokalitě Marcoule, která se nachází asi 30 kilometrů severně od Avignonu (Francie) zabila jednoho zaměstance a další čtyři vážně zranila. K explozi a následnému požáru došlo v 9:45 místního času ve spalovací peci dceřinné firmy společnosti EDF, která spaluje nízko radioaktivní odpady. Zatímco úřady kvůli hrozbě úniku radioaktivity do životního prostředí zřídila kolem jaderného zařízení bezpečnostní zónu, bylo oficiální cestou ještě ten den oznámeno, že je již po nehodě a nedošlo k žádnému úniku radioaktivity do životního prostředí. Ve stejné lokalitě se nachází také několik již odstavených jaderných reaktorů a továrna, využívaná jaderným koncernem Areva pro výrobu jaderného paliva MOX, které je směsí uranu a plutonia.

3. Siemens odchází z jaderné branže

V polovině září německý koncern Siemens ohlásil svůj odchod z jaderného byznysu. Siemens byl dodavatel všech komerčních německých jaderných reaktorů a podílel se na stavbě jaderných elektráren po celém světě. V roce 2009 se Siemens rozhodl ukončit společný jaderný podnik s francouzskou Arevou ve prospěch ruského státního koncernu Rosatom. Tento postup porušil smlouvu s Arevou a vedl k rozsudku, který firmě Siemens zakazoval, aby v jaderné oblasti až do roku 2013 představoval pro svého bývalého partnera Arevu konkurenci. Tím není rozhodnutí firmy Siemens o odchodu z jaderné branže ničím jiným než uznáním reality. Ačkoli nyní firma Siemens prohlašuje, že se již nebude snažit o stavbu nových jaderných elektráren, dá se předpokládat, že firma bude nadále dodávat důležité komponenty pro tato zařízení.

4. Korupce: ruská Fukušima ve Werdenu?

Korupce v ruské státní jaderné firmě Rosatom může způsobit jaderné nehody v Rusku, říkají odborníci. Ekologická organizace Ecodefense je přesvědčena o tom, že rizika jsou dost velká na to, abychom se ocitli v další Fukušimě, zatímco Národní protikorupční komise (NAC) tlačí premiéra Vladimíra Putina a státního prokurátora Jurij Čajka, aby zahájili šetření v oblasti porušení a zneužívání v jaderném proůmyslu, včetně nové lokality pro jadernou elektrárnu.

http://www.bellona.org/articles/articles_2011/corruption_rosatom

5. Francouzský jaderně-dozorný úřad stanovil slabiny EPR – reaktorů

Stavba EPR reaktorů, který je nyní budován ve francouzském Flamanville, vykazuje řadu „slabin", které vzbuzují pochybnosti o kvalitě těchto reaktorů. To je závěr jaderně – dozorného úřadu ASN po inspekci, který úřad provedl v květnu 2011 v JE Flamanville. Zpráva o „revizní inspekci", kterou 24.8.2011 uveřejnil magazín „La canard enchaine", je k dispozici také na webové stránce úřadu. Jedná se o 20-stránkový dopis, který byl úřadem 24.června tohoto roku zaslán firmě EDF, zadavateli reaktoru o výkonu 1.600 MW, který pochází z dílny francouzského koncernu Areva. Inspekci provádělo 15 odborníků, včetně pozorovatele z britského jaderně – dozorného úřadu. Tým odborníků odhalil odchylky od konstrukčních požadavků s ohledem na důležité části reaktoru: přívod k parogenerátorům, vstřikovací filtr, RIS - baterie v chladicím systému. „Firmu EDF stojí doložení kvality konstrukce ve Flamanville 3 opravdu velké úsilí," hodnotí celou situaci dozorný úřad ASN ve své zprávě a poukazuje především na: „...nesrovnalosti mezi specifickými požadavky u subkontraktů a požadavky, které jsou zmiňovány v předběžné bezpečnostní zprávě – jinak řečeno, nedodržování původních předpisů. Ohledně základních parametrů parogenerátorů zmiňují odborníci především, že nebyla prokázána dostatečná kvalita jejich materiálu, která je nezbytná z pohledu bezpečnosti, a tento materiál tedy není možné použít v jaderné elektrárně Flamanville 3." Ve dvou případech úřad po firmě EDF požaduje, aby nerealizovala věci, které jsou těžko odstranitelné, dokud nejsou dostatečně vyzkoušeny.

Zdroj: Le Monde, 24.8.2011

6. Gorleben: měření radioaktivy falšováno: mezní hodnoty jsou překračovány

Měření radioaktivity v meziskladu pro vysoce aktivní jaderný odpad byla dlouhé roky falšována, tvrdí studie místního občanského sdružení. Dolnosaské ministerstvo životního prostředí zalarmovalo veřejnost poté, co byla zjištěna skutečná úroveň záření. Expertní skupina místních inciativ analyzovala údaje různých institutů a došla k závěru, že provozovatel a projaderní odborníci použitím chybné hodnoty pro tzv. přirozené radioaktivní pozadí docházeli k mezním hodnotám chybným způsobem.

Místo aby použil hodnoty záření v době, kdy v Gorlebenu ještě nebyl uskladněn žádný radioaktivní odpad, používal provozovatel meziskladu mnohem vyšší hodnoty záření z doby, kdy se v Gorlebenu již skladovaly desítky kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem. Skutečné hodnoty, které odpovídaly původně zjištěnému stavu přirozeného pozadí, ukazují, že zákonné limitní hodnoty byly mnohonásobně překročeny. Místní iniciativa proto podala žalobu proti provozovateli skladu ke státnímu návladnímu.

http://www.bi-luechow-dannenberg.de/chronologisch/aktuell/grenzwertu%CC%88berschreitungen-am-zwischenlager-gorleben

7. E.on chce stavět nový reaktor v Pyhaejoki

Německý jaderný koncern E.on je hlavním vlastníkem firmy Fennovoima ve Finsku. E.on zřídila tuto firmu poté, co selhal její původní záměr na stavbu nové jaderné elektrárny poblíž JE Loviisa. Pod názvem Fennovoima (Skandinávská energie) požádal E.on o licenci na stavbu jaderné elektrárny ve Finsku. V červenci 2010 odsouhlasil finský parlament záměr jaderného průmyslu na stavbu dvou až tří nových jaderných reaktorů, mezi nimiž bylo i zařízení firmy Fennovoima. 5.října 2011 firma oznámila, že pro stavbu své nové jaderné elektrárny zvolila lokalitu Pyhaejoki, ležící na pobřeží Botnického zálivu na severu Finska. Jednalo by se tak o šestý reaktor ve Finsku po Loviise 1+2 a Olkilluotu 1-3.

8. Akční týden v Rusku

V Rusku se konal v listopadu akční týden proti drahým a nebezpečným jaderným elektrárnám a za energetickou efektivitu. Akce pořádali zástupci antiatomových sdružení z různých částí země, kteří masivně protestovali proti financování a stavbě extrémně drahých jaderných elektráren z kapes daňových poplatníků.

V období od 21. do 25.listopadu 2011 uspořádali aktivisté několik akcí v Moskvě, v Petrohradu, Nižnim Novgorodu, Murmansku, Muromu, Jekatěrinburku, Balokovu, Kaliningradu atd. V rámci tohoto akčního týdne organizovala místní sdružení demonstrace, protestní shromáždění, pracovní setkání s poslanci v jednotlivých regionech, kulaté stoly atd.

Další informace: http://anti-atom.ru

9. Tisíce demonstrantů udělaly 13.transport Castorů nejdelším v historii

Start transportů kontejnerů Castor s jaderným odpadem byl původně plánovaný na 24.listopadu z Valognes ve Francii. Nakonec se o jeden den posunul, protože se na místě francouszkého překladiště chtěly shromáždit stovky demonstrantů. I přesto transport odpadu blokovaly již ve Valognes stovky lidí, kde celý transport začínal. Další akce následovaly po celé délce trasy od Francie až po Německo.

V regionu kolem Gorlebenu protestovalo proti převozu jaderného odpadu a německé jaderné politice až 25.000 lidí a vyjadřovalo tím svůj nesouhlas s dalším provozem zbývajících devíti jaderných reaktorů. Až 5.000 lidí blokovalo jaderný transport na kolejích v Harlingenu, asi 1.800 demonstrantů sedělo na silnici u Gorlebenu. Tisíce lidí se účastnily akcí kolem kolejí, tedy po celé délce trasy jaderného transportu. K dipozici bylo asi 30 protestní kempů a informačních základen, asi 150 akcí informovalo o transportu jaderného odpadu, sdružení připravovala akce v Německu i Francii. Betonová pyramida blokovala koleje a policie ji nemohla odstranit. Mezi Luenenburgem a Gorlebenem probíhala řada anketních akcí a celkově vedly ke zpoždění transportu, který pak celkem trval 126 hodin, což je zatím nejdelší transport jaderného odpadu v historii.

http://castor2011.nuclear-heritage.net

10. Jód-131 se rozšířil nad celou Evropou

Listopadové zprávy o zjištěných měřeních jódu-131 v několika evropských zemí po dobu několika dnů šokovaly evropskou veřejnost. Mezinárodní agentura pro atomovou energii nakonec oznámila, že zdrojem zjištěného jódu-131 ve velkých částech Evropy nakonec zřejmě byl „Institu izotopů" v Budapešti, který se zabývá výrobou radioizotopů. Podle maďarského úřadu pro jadernou bezpečnost došlo k úniku radioaktivního jódu ve dnech 8.-16.listopadu. Příčina tohoto úniku se nadále vyšetřuje.

11. Úložiště jaderného odpadu u ruské jaderné elektrárny

Analýza: Nový mezisklad jaderného odpadu u jaderné elektrárny Novovoroněž v Rusku se může stát dlouhodobým problémem pro celou zemi

Zařízení, které má být postaveno u jaderné elektrárny Novovoroněž, je skladem pro 200 litrové sudy s jaderným odpadem, které mají být v řadách naskládány na sebe, a to v deseti vrstvách. Apokalyptický obrázek, před kterým varují ekologická sdružení – desítky tisíc sudů s nebezpečným odpadem, těžko ovladatelná hrozba, kterou přenecháme budoucím generacím – nyní dostává reálnější obrysy, než by si mnozí představovali.

Další informace:
http://www.bellona.org/articles/articles_2011/novovoronezh_waste

12. Protestní kemp u Olkiluota a blokáda 2012

Poprvé se ve Finsku bude konat protestní a blokádní kemp, v rámci kterého proběhnou přímé akce proti modelovému projektu Olkiluoto-3. Kemp začne 6.srpna a bude sloužit jak přípravě akcí, tak i propojení antiatomových skupin pro posílení finského protiatomového boje. 11.srpna proběhne již třetí blokáda jaderné elektrárny Olkiluoto. Kemp bude ukončen 13.srpna.

Můžete si objednat letáky a informační materiály v různých jazykových mutacích pro propagaci kempu a jednotlivých akcí. Můžete také šířit text, uveřejněný na našich webových stránkách:
http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Olkiluoto_Blockade_2012

13. Očekává se nový transport Castorů do Ahausu

Na začátku roku 2012 proběhne několik transportů celkem 152 kontejnerů Castor z dřívějšího reaktoru AVR Jülich do meziskladu v Ahausu. Jedná se o 288.161 palivových článků, které mají být převezeny do severo-westfálského meziskladu v Ahausu. Odpor v Ahausu nebyl nikdy tak silný jako v regionu kolem Gorlebenu, ale již několik let zde vlna odporu stále sílí.

Německá antiatomová sdružení vyzývají k protestům a blokádám. První demonstrance se bude konat 18.prosince v Ahausu.

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Nuclear_Waste_Transport_to_Ahaus

14. Mezinárodní antiatomové setkání v Kuusamu

Možnost práce na kampani, diskuse o strategii, o přípravě projektů a koordinační práci budou mít zájemci v Kuusamu ve Finsku, ve dnech 11. až 15.ledna 2012. Dalším tématem společného setkání bude boj proti těžbě uranu ve Finsku a jiných zemích, protože organizátoři akce se této aktivitě velmi intenzivně věnují. Jste srdečně zváni k účasti na tomto mezinárodním setkání.

Těšíme se na příspěvky k programu totoho setkání a aktivisty, kteří se zabývají tématem těžby uranu.

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/International_Anti-nuclear_Network_Meeting_in_Kuusamo

15. EdF dostala pokutu ve výši 1,3 miliónů liber za špehování Greenpeace

Jaderný koncern EdF (Elekctricite de France) byl 1.listopadu odsouzen soudem v Nanterre kvůli špehování ekologické organizace Greenpeace. Firma musí zaplatit pokutu ve výši 1,5 miliónu euro a dva její pracovníci byli odsouzeni k pobytu ve vězení. Šéf oddělení jaderná bezpečnost, Pascal Duriex, byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 3 let a 2 letům podmíněně a byl mu udělen peněžitý trest ve výši 10.000 euro, protože špionážní aktivity zadal. Další v hierarchii jeho oddělení, Pierre – Paul Francois, dostal 3 roky trestu vězení a 30 měsíců podmínku. Firma byla kromě toho odsouzena k pokutě ve výši 500.000 euro, které má zaplatit společnosti Greenpeace Francie. Šéf firmy Kargus Consultants, firmy, která byla pověřená EdF k proniknutí do počítačů společnosti Greenpeace, byl odsouzen k peněžitému trestu ve výši 4.000 euro a ke 3 letům vězení a 2 letům podmíněně.

Firma byla zažalována za spoluvinu na schování odcizených dokumentů a kvůli proniknutí do počítačové sítě.

16. Hinkley zcela vepředu

11.listopadu sestavila nová „Plánovací komise pro infrastrukturu", jejímž úkolem je zprovoznění (kontrola a povolení nebo zamítnutí) významných projektů v infrastruktuře ve Velké Británii (namísto starého systému konání veřejného dotazování) seznam projektů, které jsou podané k uvedení do provozu.

Hinkley C je jediným jaderným zařízením, které se ocitlo na seznamu již podaných projektů – s uvedeným datem podání říjen 2011. Tři další projekty jaderných elektráren se nachází na seznamu „očekávaných žádostí". Termíny podání žádostí o zprovoznění těchto projektů jsou někde v budoucnu: žádost o Wylfa B má být podána v druhé polovině roku 2013, Oldbury v druhém čtvrtletí 2014 a termín pro podání žádosti o projekt Sizewell C ještě není ani znám.

17. Akce v následujících měsících

(Výtah z plánovaných akcí – pošlete nám termíny Vašich akcí)

14/08/11-13/08/12: „Blokádní kampaň Gorleben 365" (D)
06/12/11-08/12/11: Konference o jaderném odpadu ve Vilniusu (LT)
Začátek roku 2012: Protesty proti transportům kontejnerů Castor od Jülichu do Ahausu (Německo)
11/01/12-15/01/12: Mezinárodní antiatomové setkání v Kuusamu (FIN)
14/01/12-15/01/12: Globální konference za svět bez jaderné energie v Jokohamě (JP)
04/02/12: Mezinárodní konference o uranu v Münsteru (D)
11/03/12: Světový akční den k Fukušimě
30/03/12-01/04/12: Jarní konference německého antiatomového sdružení ve Frankfurtu/Mainu (D)
26/04/12: Černobylský den
Květen/červen 2012: 2. mezinárodní festival k uranu za světovou bezjadernou budoucnost v Riu de Janeiru (Brazílie)
Léto 2012: Walk away from Uranium Mining z Minnesoty do Buffala (USA)
30/07/12-03/08/12: Mezinárodní antiatomové setkání v Döbelnu (Německo)
06/08/12-13/08/12: Olkiluoto-Protestní kemp a blokáda (FIN)

http://www.gorleben365.de/

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Nuclear_Waste_and_Pollution_Conference_in_Vilnius_2011

http://www.kein-castor-nach-ahaus.de/

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/International_Anti-nuclear_Network_Meeting_in_Kuusamo

http://www.nonuclear.se/en/kalender/NuclearFreeWorld_Yokohama20120114-15

http://www.nonuclear.se/en/kalender/2nd_Intl_Uranium_Film_Festival_2012

http://footprints.footprintsforpeace.net/nffcampaign/NFF2011.htm

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/International_Anti-nuclear_Network_Meeting_in_Mannsdorf

http://olkiluotoblockade2011.wordpress.com/

18. O Nuke News

NukeNews je vícejazyčný newsletterový systém Nuclear Heritage Network, který má odrážet aktivity, témata a činnosti aktivistických skupin, propojených naší mezinárodní komunitou. Zprávy píšou a překládají antiatomoví aktivisté – navíc vedle své běžné činnosti. Za tuto práci není nikdo placený, protože bychom chtěli, aby zdroje v boji proti jaderné energii jako tento informační systém byly nezávislé. Newsletter má informovat jak aktivisty, tak zájemce z řad veřejnosti.

I Vaše příspěvky do dalšího vydání NukeNews jsou vítány. Pošlete nám e-mail na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Mělo by se jednat o krátký text v anglickém jazyce, ne delší než jeden odstavec, včetně nadpisu a odkazu na internetovou stránku s detailnějšími informacemi. Uzávěrka příspěvků pro čtvrté vydání NukeNews je 19.února 2012.

Více informací o NukeNews najdete na:
http://NukeNews.Nuclear-Heritage.NET

Facebook komentáře