Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Letadlo nenavázalo rádiové spojení: několik jaderných elektráren v Německu bylo proto evakuováno + další zprávy z energetiky

Obsah:

Letadlo nenavázalo rádiové spojení: několik jaderných elektráren v Německu bylo proto evakuováno.

Rakouský spolkový kancléř Kern vedl „otevřený“ rozhovor s maďarským premiérem Orbánem - rozdíly přetrvávají.

Francie: dva prezidentští kandidáti jsou pro výstup země z jádra.

Japonec Amano zůstává další čtyři roky ve funkci šéfa MAAE.
-------------------

  • letadlo-nenavazalo-radiove-spojeni-nekolik-jadernych-elektraren-v-nemecku-bylo-proto-evakuovano-dalsi-zpravy-z-energetiky

Letadlo nenavázalo rádiové spojení: několik jaderných elektráren v Německu bylo proto evakuováno

10.3.2017 Passauer Neue Presse



Přerušené rádiové spojení s letadlem v německém vzdušném prostoru si vynutilo v Německu předběžná bezpečnostní opatření. Několik jaderných elektráren na severu Německa bylo evakuováno - zůstal v nich jenom personál, určený pro naléhavé situace.

Nekomunikující dopravní letoun si vynutil start dvou německých vojenských letounů, které poté nehlásící se letadlo společnosti Air India doprovodily. Podle zodpovědného šlesvicko - holštýnského ministra energetiky v Kielu byla po 22 minutách komunikace s letadlem obnovena a situace tak byla opět pod kontrolou.

Dočasně evakuovány byly severoněmecké jaderné elektrárny Brunsbüttel, Brokdorf a Krümmel v Šlesvicku - Holštýnsku a Grohnde, Lingen a Unterweser v Dolním Sasku. Z pěti jaderných elektráren byl personál zcela evakuovaný, v případě jaderné elektrárny Krümmel se pracovníci skryli v krytech.

Jaderné elektrárny Brunsbüttel, Krümmel a Unterweser jsou již delší dobu odstaveny a také v jaderné elektrárně Brockdorf a Grohnde právě probíhaly revizní práce, kvůli kterým byly jaderné bloky mimo provoz. Také v hessenské jaderné elektrárně Biblis bylo vedení připraveno podle tamního ministra životního prostředí na přijetí příslušných bezpečnostních opatření. Elektrárna ale evakuována nebyla, uvedl její mluvčí ve Wiesbadenu.

V Německu byl v souvislosti s nekomunikujícím letadlem vyhlášen zvláštní stupeň opatrnosti, a to kvůli podezření, že by se mohlo jednat o situaci, kdy je letadlo použito z teroristických nebo jiných motivů jako zbraň.

Podle údajů německého vojenského letectva bylo spojení s dopravním letadlem, které letělo do Londýna, přerušeno již nad Maďarskem. Stroj pak doprovázely české stíhačky, které posléze vystřídaly dva eurofightery německých ozbrojených sil. Dohled nad problematickým letounem posléze převzalo belgické armádní letectvo.

Proč se rádiové spojení s letadlem přerušilo, nemohli zástupci německého letectva s jistotou říct. Mohlo se jednat o chybu obsluhy nebo o technickou závadu na letadle.

 

http://www.pnp.de/nachrichten/politik/2430132_Kein-Funkkontakt-zu-Flugzeug-Mehrere-AKW-kurz-geraeumt.html

 

 -----------------------------------------------------------------------------

 

Rakouský spolkový kancléř Kern vedl „otevřený“ rozhovor s maďarským premiérem Orbánem - rozdíly přetrvávají

10.3.2017 Der Standard.de

 

Brusel - Rakouský spolkový kancléř Christian Kern (SPÖ) a maďarský premiér Viktor Orbán spolu jednali před začátkem EU summitu v Bruselu o řadě sporných témat. „Byla to otevřená, konstruktivní výměna informací mezi sousedy,“ řekl mluvčí rakouského spolkové kancléře Nikolai Moser tiskové agentuře APA. Obsahově však podle něj u diskutovaných témat nadále přetrvávají rozdílnosti v názorech.

Mezi diskutovanými tématy byla i otázka státní finanční pomoci pro rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks. Evropská komise nedávno povolila státní finanční pomoc pro dostavbu této maďarské jaderné elektrárny. Rakousko považuje státní podporu pro dostavbu Pakse za nepřijatelnou a problematickou pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie, dodal mluvčí rakouského kancléře Moser. Proto si nechává Rakousko v záloze možnost právních kroků proti rozhodnutí Evropské komise, např. k Evropskému soudnímu dvoru.

 

http://derstandard.at/2000053883726/Kern-und-Orban-fuehrten-offenes-Gespraech-Differenzen-bleiben

 

--------------------------------------------------------------------

Francie: dva prezidentští kandidáti jsou pro výstup země z jádra

4.3.2017 greenpeace-magazin.de

 

Havárie v japonské Fukušimě se před šesti lety postarala o velké politické zemětřesení v Německu: Angela Merkel se rozloučila s jadernou energetikou. Francouzskými politiky naopak tato havárie neotřásla. Ale úřadující prezident Francois Hollande slíbil, že se ve Francii do roku 2025 sníží posíl elektřiny z jádra na 50%.

I přesto je však nyní Francie stále ještě závislá na elektřině z jaderných elektráren mnohem více než ostatní státy - a sice ze 75%. Tehdejší slib prezidenta Hollanda, že se nejstarší jaderná elektrárna v zemi blízko německé hranice uzavře do roku 2016, však zůstal nesplněný. V plánu je nyní, tuto starou jadernou elektrárnu odstavit v roce 2018.

Zásadním problémem francouzské jaderné energetiky je, že mnohé jaderné bloky jsou velmi staré. „Je nutné co nejdříve zvýšit bezpečnost francouzských jaderných elektráren,“ řekl Frank Baasner, ředitel Německo - francouzského institutu v Ludwigsburgu a dlouholetý pozorovatel francouzské politiky. Podle něj je proto francouzská „Energiewende“ (energetická revoluce) pouze otázkou času.

„Pro Francouze je to ale rozhodnutí z nouze,“ dodává. Protože již od doby francouzské poválečného prezidenta Charlese de Gaulle touží Francie po nezávislosti v oblasti výroby a dodávek elektřiny - a nezalekne se přitom ani velmi rizikových technologií. „Ve Francii převažuje víra, že člověk může zcela ovládnout přírodu,“ vysvětluje Baasner. „Technický pokrok Francouzi vidí mnohem pozitivněji než Němci.“



Mezi aktuálními francouzskými prezidentskými kandidáty jsou proto jen dva politici pro výstup země z jádra:

1.    Marine Le Pen sází na jadernou energii

Kandidátka pravicově populistické strany „Front National“ popérvé navštívila jadernou elektrárnu v lednu letošního roku. Při své návštěvě ujistila, že jako prezidentka by se držela výroby elektřiny v jaderných elektrárnách a stará jaderná zařízení by nechala modernizovat.

2.    François Fillon chce delší životnost jaderných elektráren

Kandidát konzervativní strany „Les Républiains“ by chtěl prodloužit životnosti francouzských jaderných bloků ze stávajících 40 na 60 let. Chtěl by jadernou branži v budoucnu upevnit a sází především na novou technologii malých jaderných elektráren (SMR). Chtěl by zamezit uzavření nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim.

3.    Emmanuel Macron se zasazuje o menší podíl jaderné energie

Nezávislý kandidát nově založené strany „En Marche!“ představil ve čtvrtek svůj volební program. O výstupu země z jádra nebyla v jeho 45-minutovém vystoupení řeč. Macron následuje politiku prezidenta Hollanda a chtěl by, aby se podíl výroby elektřiny z jádra do roku 2025 snížil na 50%. Jadernou elektrárnu Fessenheim chce uzavřít. Do roku 2030 by se podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie měl zvýšit na 32%.

4.    Jean-Luc Mélenchon podporuje výstup Francie z jádra

Levicový kandidát ze strany „Parti de Gauche“ je jeden ze dvou prezidentských kandidátů, kteří chtějí prosadit výstup Francie z jádra. Melenchon chce proto v následujících 20 - 25 letech postupně odstavit všechny jaderné reaktory v zemi - také ten ve Fessenheimu. Prohlásil, že považuje jadernou energetiku za nebezpečnou a chce se zaměřit na obnovitelné zdroje energie.

5.    Benoît Hammon plánuje výstup Francie z jádra a rozvoj OZE

Politik francouzských Socialistů plánuje výstup země z jádra v několika krocích - v roce 2025 by mělo z jaderných elektráren pocházet již „jen“ 50% elektřiny, druhá polovina by pocházela z obnovitelných zdrojů. Do roku 2050 chce Hammon odstavit všechny francouzské jaderné elektrárny. V případě rizikových zařízení jako Fessenheim plánuje dřívější odstavení.



https://www.greenpeace-magazin.de/nachrichtenarchiv/nur-zwei-kandidaten-fuer-das-praesidenten-amt-frankreich-planen-den-atom-ausstieg

 

 ------------------------------------------------------

 

Japonec Amano zůstává další čtyři roky ve funkci šéfa MAAE

8.3.2017 Blick.ch

 

Vídeň - Dlouhodobý generální ředitel Mezinárodní agentury pro jadernou bezpečnost (MAAE) Yukiya Amano zůstane ve vedení úřadu dalších čtyři roky. 69-letý Japonec byl ve středu ve Vídni členskými státy znovu zvolen do funkce, jak potvrdili diplomaté.

Jeho již třetí funkční období začíná oficiálně v prosinci letošního roku. Rozhodnutí musí ještě v září schválit generální shromáždění. Mezinárodní agentura pro jadernou bezpečnost je zodpovědná za dohlížení nad civilními atomovými aktivitami.

Japonec Amano je ve vedení úřadu již od roku 2009. Během jeho funkčního období došlo k historicky významnému přijetí jaderné dohody s Iránem.

http://www.blick.ch/news/ausland/atomenergie-japaner-amano-bleibt-weitere-vier-jahre-iaea-chef-id6338157.html

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře