Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zase novičok

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Václav Žák 

V posledním čísle časopisu der Spiegel analytička ruské politiky Tatjana Stanovaja považovaná za jednu z nejlépe informovaných osob o fungování “Putinova okruhu” kategoricky vyloučila, že by motivem pokusu odstranit Alexeje Navalného mohl být Putinův strach z jeho možného politického úspěchu.

  • zase-novicok

Gerhard Schroeder, bývalý německý kancléř za SPD, nyní jeden z ředitelů firmy Rosněft, ve Spolkovém sněmu prohlásil, že zastavení stavby plynovodu Nord Stream 2 by stálo přibližně 10 miliard euro a náhrada objemu jím dodávaného plynu americkým zkapalněným plynem by stála ročně o čtyři miliardy Euro více. To je poměrně hodně peněz i v dnešních poměrech.

Kongres Spojených států pracuje na zákoně, který mu umožní sankcionovat firmy podílející se na výstavbě Nord Stream 2, ačkoliv by tím jasně porušil mezinárodní právo.

Republikánští senátoři Ted Cruz, Tom Cotton a Ron Johnson napsali firmě, která provozuje přístav Sassnitz, na jehož pozemcích jsou uloženy roury potřebné k dokončení posledních 160 km plynovodu, dopis, v němž jí vyhrožují fatálními sankcemi, pokud bude pokračovat v poskytování služeb stavbě. Vaše firma finančně nepřežije, varují senátoři. Starosta Sassnitzu to považuje za vrchol drzosti, přístav je životně důležitý pro region, který převážně žije z turistického ruchu. Někoho by mohlo napadnout, jestli se nejedná o vydírání.

Když vypukla aféra s otravou novičokem bývalého ruského špiona Skripala, měl Putin před volbami, které měl podle průzkumů veřejného mínění hladce vyhrát, Rusko před pořádáním mistrovství světa ve fotbale, na němž chtělo prezentovat svou moderní tvář. V záplavě komentářů o tradici KGB zabíjet zrádce se do médií nevešly informace o tom, že dva nejbližší salisburští přátelé Sergeje Skripala, oba bývalí agenti britské MI6 Pablo Miller, který ho pro britskou tajnou službu naverboval, a jeho tehdejší šéf Christopher Steele vlastní firmu Orbis Business Intelligence Ltd, jež dostala od Demokratického Národního Kongresu (stranické centrály Demokratické strany v USA) zakázku na opatření kompro materiálu na Donalda Trumpa, z období, kdy pobýval v Moskvě.

Při znalosti těchto informací se otevírá celá řada jiných scénářů, jak to vlastně bylo s otravou Jurije Skripala a jeho dcery. Mohl se třeba chtít vrátit do Ruska a popovídat si o tom, jak se kompro sbíralo.

Jsou to konspirační teorie? Určitě. Smutné však je, že prakticky každý jiný myslitelný scénář vypadá pravděpodobněji než představa, že za otravou Skripalových stál ruský prezident. Pokusem o otravu nemohl nic získat, jenom si uškodit.

Teď máme repete. Alexej Navalný - přesvědčivý kritik korupce v Rusku -, byl zřejmě otráven organofosfátem, mezi něž patří i látky označované jako novičok. Navalný pro Putina žádné politické nebezpečí nepředstavuje. Jeho obvinění z použití jedu proti politickému protivníku však vyvíjí silný politický tlak na Německo, aby zastavilo dokončení plynovodu Nord Stream 2.

Analytička Carnegieho nadace Judy Dempsey doporučuje kancléřce, aby vyhověla přání USA, Polska a Ukrajiny a ukázala se jako Evropanka, která nebude jednostranně preferovat německé národní zájmy. Spojené státy nechtějí připustit, aby Německo na jedné straně požadovalo od nich bezpečnostní záruky a na druhé se stalo vydíratelné ze strany Ruska. Pomineme-li “drobnost”, že po odstoupení od jádra Německo bude ruský plyn potřebovat a jeho závislost na něm by se nezměnila, jestli bude přicházet přes Polsko a Ukrajinu nebo přímo. Samozřejmě že Polsku a Ukrajině jde o to, aby dostávaly tranzitní poplatky. A prezident Trump by zcela jistě rád zajistil odbyt plynu producentům ve Spojených státech.

Německo už na americký nátlak postavilo terminál, přes který zkapalněný americký plyn může proudit do německé sítě. Asi je to málo.

Kontrolní otázka: jaký je rozdíl mezi kapitalismem a tržním hospodářstvím? V tržním hospodářství rozhoduje konkurence. Kdo rozhodne osud Nord Stream 2. Myslíte, že nejlepší nabídka?

Němci mají pořekadlo einmal ist keimal, aber zweimal ist furt /jednou neznamená nic, podruhé to je napořád/. Budeme zase věřit, že viníkem je zločinný Putinův režim?

S FB nekamarádím. Pokud mi chcete napsat reakci, pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 

Facebook komentáře