Odpoledne, v patnáct hodin jste všichni zváni na Malostranské náměstí. Z pódia tam zazní projevy a pod pódiem bude k dispozici gulášek a horké nápoje, protože bude studený zimní den. Den zakončíme v osm večer závěrečnou tiskovou konferencí. Kdo přijedete dřív, projděte se mezi traktory a popovídejte si se zemědělci. Najdete je skoro všude.

Kdo pojedete do Prahy autem, nejspíš se nikam do vnitřního města nedostanete. Využijte proto parkoviště na Letné, Černém mostě, Hájích a Letňanech. Z Letné bude možné jen seběhnout po schodech. Web myzemědělci a naše alternativní média budou celý den poskytovat informační servis. Kde je ucpáno, kudy se nedá projet, jak nejlépe reagovat, apod, apod. Kdo se do Prahy chystáte, jeďte prosím vlakem.

Ráno od devíti hodin bude časopis TO pořádat kulatý stůl, kde zasednou zemědělští odborníci, aby profesně obhájili svůj pohled na grýndýlovou politiku vlády a zdůvodnili, proč je zapotřebí od ní co nejrychleji odejít. Marek Stoniš pozve i oponenty z vlády a ministerstva zemědělství. Uvidíme, jestli se někdo odváží mezi zemědělské matadory nejvyššího kalibru. Moderátor v tomto případě bude zcela nestranný.

Leitmotivem protestů je grýndýl, grýndýl a zase grýndýl. Snižování produkčního zemědělství, nesmyslné zavádění úhorů, tlak na dovoz zemědělských produktů z jižní Ameriky a Ukrajiny, které nesplňují evropské a české standardy, zvyšování daně z nemovitosti, rozdílná dotační politika různých států EU, vysoké ceny energií, diskriminace redistributivní platbou, emisní povolenky, atd, atd.

Grýndýl se týká všech. Nejsou to jen potraviny v obchodech, ale i topení, svícení a cestování. Týká se průmyslu, automobility, týká se domácností, týká se všeho a dneska už je proti celá Evropa.

V Polsku začali protestující vysypávat kamiony s ukrajinskou pšenicí, ve Francii to dělají už nějakou dobu s jakýmikoliv cizími potravinami, v Německu zablokovali i frankfurtské letiště a v Bruseli a Štrasburku nechali europoslance pěkně procházet uličkami hanby. Evropská komise s Uršulkou v čele najednou zjistila, že kdysi vzorní europoslanci začínají myslet na znovuzvolení a je lepší návrhy zamítat než schvalovat. Zatím to vypadá, že volný obchod se zemědělskými komoditami z Ukrajiny skončí a prodloužen nebude.

Změna rétoriky začíná být stále zřetelnější. Nejen tam v Bruseli, ale i tady doma. Je samozřejmě pár jedinců, kteří to ještě nepochopili a dál říkají to, za co dostali zaplaceno, ale jejich nadšení už dávno vyprchalo.

Letošní rok bude zlomový v mnoha ohledech. Konec letošní zimy bude pěkně horký. I tady u nás.

Zdroj: https://www.vidlakovykydy.cz/index.php/clanky/zacina-byt-horko